„Przy dokończeniu żniwa pszenicznego, kiedy już ostatnia garść położona, ostatni związany jest snopek, dziewki i niewiasty poczynają na stronie lub w ukryciu wić z wielu kłosów pszenicznych wieńce, służące następnie dziewkom do odbyć się mającego wyżynku.”

Żniwa na wsi były zwieńczeniem wszystkich najważniejszych prac gospodarskich i całorocznej, rolniczej pracy. Począwszy już od XVI wieku, żniwiarze, zakończywszy robotę w polu, przychodzili do pana z wieńcem. Orszak kobiet i mężczyzn, na czele z przodownikiem udawał się do dworu, by tam domagać się od pana zapłaty za żniwa. Młodsze kobiety miały na głowach pszeniczne wieńce, starsze – wianki zrobione z kąkolu, badyli i innych polnych chwastów, za które też żartobliwie domagały się zapłaty. Na przedzie niesiono duże wieńce – podarunek dla pana. Dopiero po zakończeniu żniw, a nawet po wykopkach, dziedzic organizował dla wszystkich wyżynek – zabawę z muzyką i tańcami.

Dzisiaj, choć rolników coraz mniej, a zamiast do pana przychodzimy z chlebem do gospodarza gminy, uroczystości dożynkowe mają się dobrze. Tradycje z nich wypływające ukazują nam istotę ciężkiej pracy rolnika w naszym życiu, a sami rolnicy tym symbolicznym wieńcem żniwnym, dziękują Bogu za dar ziemi, błogosławieństwo i szczęśliwe zbiory.

15 sierpnia, na lipnickim rynku, jak tradycja każe zostały zorganizowane Dożynki Gminne. Tegoroczny czas wyjątkowy, stąd tańców i zabawy nie było jak w ubiegłych latach, ale obrzędy regionalne tak ważne i piękne dla tego święta zaprezentowane zostały przybyłej publiczności. Wieńce żniwne misternie uplecione, do konkursu dożynkowego przedstawiły wszystkie sołectwa reprezentowane przez zespoły i grupy obrzędowe. Następnie w barwnym, regionalnym korowodzie, uczestnicy udali się do kościoła, gdzie na uroczystej Mszy świętej wieńce poświęcił ksiądz proboszcz Mariusz Jachymczak. Ogłoszenie wyników Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy odbyło się ponownie na lipnickim rynku. Komisja konkursowa w składzie: Stanisław Włodarczyk – emerytowany nauczyciel, były przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana – przewodniczący Jury, Tadeusz Goryl – sołtys wsi Lipnica Murowana oraz Agata Duśko – instruktor Gminnego Domu Kultury, po obejrzeniu wieńców wraz z programami artystycznymi, postanowiła przyznać w kategorii wieńca tradycyjnego 3 równorzędne I miejsca dla: Zespołu Obrzędowego z Borównej, Zespołu Regionalnego „Górzanie” z Lipnicy Górnej i Zespołu Pieśni „Raj” z Rajbrotu. W kategorii wieńca współczesnego komisja przyznała 2 równorzędne I miejsca dla Grupy Obrzędowej z Lipnicy Dolnej i Zespołu Obrzędowego „Razem” z Lipnicy Murowanej.

Dożynki to także okazja aby już po raz drugi wręczyć lokalne certyfikaty Marka Gminy Lipnica Murowana, które kapituła przyznaje za szczególne działania i promocję gminy na różnych obszarach aktywności. W tym roku statuetki otrzymali: Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej (w dziedzinie kultury) oraz Bacówka Towary Tradycyjne z Rajbrotu (w dziedzinie przedsiębiorczości). Nagrodzonym certyfikaty wręczyli: wójt gminy Tomasz Gromala, prezes Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Stanisław Paprota oraz radny powiatu bocheńskiego Józef Radzięta.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym. Zespołom obrzędowym i sołectwom dziękujemy za popularyzację tradycji ludowych związanych z dożynkami oraz inicjatywę i duży wkład pracy włożony w wykonanie wieńców żniwnych.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content