Ostatnie dni karnawału to tradycyjnie czas wszelkich uciech – organizowane są bale, prywatki, by z nadejściem Środy Popielcowej ucichnąć ze względu na rozpoczynający się 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Okres karnawału w dawnej Polsce obfitował, szczególnie na wsiach w wiele zwyczajów. Ze względu na przeobrażenia społeczne takie obyczaje jak np. „chodzenie po cyganach” odchodzą niestety w zapomnienie.

 

Ludowy zwyczaj karnawałowy przebierania się w różne kostiumy znany był w Polsce już w czasach średniowiecznych. W ostatni dzień karnawału zwany zapustami przebierano się za Cyganów, Żydów, za chłopów, za dziadów, a kobiety podobnie za Cyganki, za Żydówki, wiejskie kobiety i dziewki, upodobniając się mową i gestami do osób, z którymi się utożsamiali. Tak przebrana młodzież i dzieci odwiedzały domy i jeśli nie zostały rozpoznana – zbierała pieniądze i żywność na zabawę w ostatki.

 

Z dawnego obrzędu już niewiele pozostało, jednak mieszkańcy gminy Lipnica Murowana wytrwale podtrzymują prastary zwyczaj. Zapraszamy 7 lutego 2016 do Wiejskiego Domu Ludowego w Lipnicy Górnej, gdzie wesoła maskarada zapustna rozbawi każdego, a być może Cyganki wywróżą przyszłość z kart.

 

 

PLAKAT – ZAPUSTNY PRZEGLĄD GRUP CYGAŃSKICH 2016

 

cygany2016 a4 GDK Lipnica Murowana

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content