„Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej” – tak o decyzji dotyczącej ustanowienia roku 2022 rokiem Romantyzmu Polskiego czytamy w uchwale sejmowej. Dokładnie 200 lat temu zostały wydane również „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, jednego z czołowych przedstawicieli epoki romantyzmu w Polsce.

12 października 2022 r. 60 uczestników z terenu naszej gminy recytowało wiersze najwybitniejszych przedstawicieli tej niezwykłej epoki, w której utwory patriotyczne przeplatają się z ludowością, światem bajek i fantastyki, dziełami humorystycznymi, jak i tymi z morałem. Spośród występujących komisja artystyczna wyłoniła 19 laureatów, którzy raz jeszcze specjalnie dla wszystkich przybyłych zaprezentują się podczas WIECZORU POETYCKIEGO. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę – 30 października 2022 r. w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Wtedy też nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane”, nad którym honorowy patronat obejmuje Wójt Gminy  – Pan Tomasz Gromala.

Będzie romantycznie, muzycznie i poetycko. Ale będzie też nowocześnie! Dlaczego? – Dowiecie się Państwo już 30 października. Koniecznie jednak zabierzcie ze sobą telefony komórkowe. Do zobaczenia!

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content