Bocheński Szlak Portretowy, Stacja Archeologiczna Rynek 1,Spotkanie z Siostrą Chmielewską  i redaktorem Jackiem Pałasińskim, Jesienne Impresje Folklorystyczne w Artystycznej Dolinie Raby czy w Borówkowym Roju to tylko nieliczne z nowości, w których będzie można uczestniczyć podczas Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego.

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji znalazło się ponad 50 punktów na weekendowej mapie zwiedzania.  Weekend z zabytkami rusza w piątek – 9 września i rozpocznie się od pikniku lokalnych smaków, warsztatów ceramicznych i wikliniarskich przy bocheńskim Rynku.

Oprócz perełek Bocheńszczyzny jak Kopalnia Soli w Bochni, Zamek w Wiśniczu czy kościółek św. Leonarda, będzie można udać się na spacer szlakiem ludzi teatru, literatów i malarzy. Zapraszamy na spacery tematyczne do  Bochni, Lipnicy i Wiśnicza. Nowością będzie spacer na Pasierbicką Górę i Kamionną.

Nie zabraknie również pięknych drewnianych kościółków, które będzie można zwiedzić w Pogwizdowie, Sobolowie czy Rajbrocie.

Gmina Lipnica Murowana podczas Weekendu z zabytkami proponuje Państwu:

– zwiedzanie kościoła św. Leonarda: sobota w godzinach od 9:00 do 17:00, niedziela w godzinach od 13:00 do 17:00 (ostatnie wejście z przewodnikiem o godzinie 16:30)

– zwiedzanie drewnianego kościoła w Rajbrocie oraz spichlerza: sobota w godzinach od 9:00 do 18:00, niedziela  w godzinach od 12:00 do 17:00

– spacer po Lipnicy: sobota godzina 10:00, niedziela godzina 15:00 i 17:00 (zbiórka na lipnickim rynku obok pomnika króla Władysława Łokietka)

– spacer na Kamienie Brodzińskiego: sobota i niedziela godzina 13:30 (zbiórka na parkingu obok „Gospody pod Kamieniem” w Lipnicy Górnej)

– zwiedzanie Izby Regionalnej w Lipnicy Murowanej: sobota i niedziela w godzinach 14:00-17:00

– spotkania w Borówkowym Roju: sobota i niedziela w godzinach od 10:00 do 18:00

– II Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych: niedziela około godziny 11:45 na lipnickim rynku

Podczas weekendu będą też smakowite akcenty- w Cichawce odbędzie się rekreacyjna zabawa z historią kuchni w tle, wyjątkowych win będzie można zasmakować  w Chronowie, zaś w gospodarstwie u Kiejdów oprócz pogadanki o pszczołach, zorganizowany zostanie mini-piknik z grillem.

Na zakończenie spotkania z zabytkami zapraszamy na II Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych, którego trasa przebiegać będzie przez Bochnię, Żegocinę, Lipnicę Murowaną i Nowy Wiśnicz. Meta zlotu będzie w Bochni w Parku Rodzinnym Uzbornia, gdzie dodatkowo odbędzie się ekopiknik z animacjami dla dzieci.

Ilość wydarzeń, miejsc czy spotkań jest tak duża, że ciężko wymienić wszystkie, dlatego najlepiej wejść na stronę www.zabytki.powiatbochenski.pl lub odebrać mapę z Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Można też spojrzeć na plakaty, które prezentujemy poniżej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:  Gazeta Krakowska, Kronika Bocheńska, tarnowska.tv, czasbochenski.pl, mojabochnia.pl, kulturalnabochnia.pl, bochnianin.pl, bochniazbliska.pl, informator brzeski.pl, glos24.pl, Radio Kraków.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content