W czwartek, 19 marca 2015 r. na zaproszenie dyrektora Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni pracownicy Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Zbigniew Urbański – twórca ludowy i wykonawca najwyższej lipnickiej palmy uczestniczyli w jednym z „Czwartkowych Spotkań Muzealnych 2015”. Tym razem nosiło ono tytuł „Jak się robi palmy w Lipnicy?”

W pierwszej kolejności wszystkich przybyłych powitał dyrektor bocheńskiego muzeum – Pan Jan Flasza. O symbolice palmy i tworzących ją elementach oraz o historii konkursu odbywającego się od 57 lat w Lipnicy opowiedziała dyrektor GDK – Agnieszka Żołna-Zdunek. Zbigniew Urbański – dziesięciokrotny laureat i twórca najwyższej jak dotąd palmy mierzącej 36 metrów i 4 centymetry przybliżył słuchaczom temat od strony praktycznej. Goście nie tylko dowiedzieli się o tym ile wikliny potrzeba, by wykonać tak imponującej wysokości palmę, ale też ile czasu to zajmuje oraz iloma kwiatami jest ona ozdabiana.  

Po części teoretycznej na którą złożyła się także projekcja archiwalnych filmów Polskiej Kroniki Filmowej oraz materiałów dokumentujących obecne konkursy przyszedł czas na warsztaty praktyczne. Spotkały się one z wielkim zainteresowaniem około 40-osobowej grupy przybyłych, zarówno dzieci jak i dorosłych. Każdy miał okazję wykonania tradycyjnej, lipnickiej palmy oraz ozdobienia jej bibułowymi kwiatami i bukszpanem. Do muzeum przybyli także Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala oraz sołtys Lipnicy Murowanej – Grzegorz Sienkiewicz.

Składamy podziękowania dla dyrektora oraz pracowników bocheńskiego Muzeum im. Stanisława Fischera za zaproszenie, możliwość zaprezentowania naszego  wspaniałego dobytku kulturalnego oraz promocji lipnickich palm. 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content