W niedzielę 28 stycznia w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, jak co roku spotkaliśmy się, by pięknie i wespół zakolędować na chwałę Nowonarodzonego. Specjalnie na tę okoliczność kolędy i pastorałki, które śpiewaliśmy wraz z całą zgromadzoną publicznością przygotowały: Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, Zespół Obrzędowy „Razem” z Lipnicy Murowanej, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu oraz Grupa Obrzędowa „Kasztany” z Lipnicy Dolnej. Dla każdego zespołu oraz wszystkich gości zostały także przygotowane noworoczne, humorystyczne przesłanki i postanowienia, bo jak mówi popularne ostatnio hasło: nowy rok – nowy ja.

Podczas wydarzenia opowiadaliśmy również o dawnych i współczesnych polskich zwyczajach związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia, ale też odbyliśmy małą podróż przez wybrane kraje i kontynenty, by nakreślić jak w różnych miejscach Europy czy świata celebruje się ten szczególny czas. Byliśmy więc w Norwegii, we Francji, Islandii, Australii, Japonii, RPA, na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. Przygotowany został też konkurs fotograficzny dla publiczności, który polegał na odgadnięciu charakterystycznych miejsc świata przyozdobionych świątecznym blaskiem choinki i iluminacji.

Nasze kolędowanie zbiegło się z 32. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której tegorocznym celem był zakup sprzętu dla polskich szpitali do diagnozowania i walki z chorobami płuc. Podczas wydarzenia bardzo miło było nam gościć wolontariuszy z bocheńskiego sztabu, którzy od rana, dzielnie i w różnych miejscach zbierali datki.  

Na zakończenie wybrzmiał utwór „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”, z którego to pochodziło hasło przewodnie tegorocznego spotkania – „Niech kolęduje z nami cała Ziemia”.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content