W piątek, 27 października, w Gospodzie „Pod Kamieniem” w Lipnicy Górnej miało miejsce seminarium naukowe „Kolęda – wierność tradycji w stroju, gwarze, widowisku i muzyce”. Seminarium zostało zorganizowane w ramach projektu 42. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób, którym tematyka kolędowania, kultura i tradycje świąt Bożego Narodzenia są bliskie sercu. Były osoby m.in. z Brzeska, Gnojnika, Uszwi, Łapanowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Bochni, Żegociny, Nowego Wiśnicza, Korzennej, Królówki, Łukanowic, Rożnowa, Łąkty Dolnej, Rąbkowej, Tarnawy, Zbydniowa oraz reprezentacja gminy Lipnica Murowana.
Pierwszy wykład pt. Tradycyjne kolędowanie jako obrzędowa forma składania życzeń noworocznych. Sens i znaczenie symboliczne rytualnych gestów kolędników, ich strojów oraz odgrywanych widowisk, na tle zwyczajów związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia poprowadziła pani Małgorzata Oleszkiewicz – etnograf, emerytowana kustosz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Kolejny temat ”Cy jes som pon doma? Skarby po kolędzie składane” podjął pan Daniel Kübler – folklorysta, muzykant, multiinstrumentalista.
Ostatniego wykładu, który nosił tytuł Rola kolęd ludowych i pastorałek w zwyczajach kolędowych podjęła się dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Instytut Muzykologii).
Nie zabrakło również panelu dyskusyjnego z prowadzącymi, którzy starali się odpowiedzieć na wszystkie pytania przybyłych.
Podczas spotkania Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej zaprosił do udziału w, organizowanym przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”, który odbędzie się w przyszłym roku w dniach 13-14 stycznia.
Na zakończenie pełnego wiedzy, kultury i kolędowania seminarium każdy uczestnik otrzymał certyfikat zaświadczający o udziale w wydarzeniu.