Kolędy śpiewane są w Polsce  powszechnie i przez wszystkie stany. Ich teksty pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli do nich muzykę i aranżacje. Można odnaleźć w nich dostojność i skupienie duchowe jak również temperament, wesołość i zamaszystość. W tym roku Gminny Dom Kultury już piąty raz zaprosił wszystkich na Koncert Kolęd i Pastorałek „Zakolęduj z nami”.

Corocznie to muzyczne przedsięwzięcie spotyka się z ciepłym przyjęciem ze strony publiczności oraz zespołów i grup obrzędowych, które zgłaszają chęć uczestnictwa w nim. Kolędowanie rozpoczął świąteczny koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej z Lipnicy Dolnej pod kierownictwem kapelmistrza Adama Sowy. Do wspólnego śpiewu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych zaprosiły działające na terenie naszej gminy formacje: Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Grupa Obrzędowa z Borównej, Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, Zespół Obrzędowy „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespół Obrzędowy „Razem” z Lipnicy Murowanej, Grupa Obrzędowa „Kasztany” z Lipnicy Dolnej oraz Grupa „Impresja” z Lipnicy Dolnej.  Wszyscy przybyli mieli okazję wyśpiewania znanych wszystkim kolęd jak również często zapomnianych już utworów.

Nie obyło się bez konkursów, śpiewu z podziałem na role, słodkiego poczęstunku. Salę widowiskową zdobiła nie tylko pięknie przystrojona choinka, ale także pokonkursowa wystawa plastyczna „35 lat z lipnickimi grupami kolędniczymi”.

Na kolędowanie przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Lipnica Murowana –  Tomasz Gromala, Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana –  Stanisław Włodarczyk, Radny Rady Gminy Lipnica Murowana – Jan Sysło, proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej – ks. Mariusz Jachymczak, sekretarz Urzędu Gminy – Danuta Musiał, sołtys Lipnicy Dolnej – Maria Bereta, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Maria Lubańska.

W czasie tego wyjątkowego, pełnego świątecznej magii spotkania królowała kolęda. Kolęda, która na przestrzeni wieków stała się odbiciem duszy prostaka i mędrca, dziecka i dorosłego człowieka. Kolęda, która przemawia od wszystkich i do wszystkich. I już dziś zapraszamy serdecznie za rok, by kolejny raz, wespół, prosto z serc śpiewać i grać Dzieciątku. 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content