Wartość lipnickiej kultury jest nieoceniona, podobnie jak zaangażowanie osób kreujących jej współczesny wizerunek. Wspólna praca i pasja, pomysły, realizacje, pielęgnowanie dziedzictwa, kształtują piękno kulturowe naszej Lipnicy. Corocznym wydarzeniem organizowanym przez Gminny Dom Kultury, reasumującym lokalną działalność kulturalną jest „Posumowanie Roku Kulturalnego”.

W klimat tegorocznego świętowania wplecione zostały ważne w tym roku wydarzenia historyczne: jubileusz 690-lecia lokacji Lipnicy, 1050 rocznica Chrztu Polski oraz 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza – patrona roku 2016.

 

W uroczystości, która odbyła się 19 listopada w Wiejskim Domu Ludowym w Lipnicy Górnej wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala, radni Rady Gminy z Przewodniczącym Stanisławem Włodarczykiem, ks. Proboszcz Mariusz Jachymczak, członkowie zespołów, grup obrzędowych, orkiestr dętych, mistrzowie palm, twórcy ludowi oraz przyjaciele Gminnego Domu Kultury. Nie zabrakło przedstawicieli gminnych jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń, Ochotniczych Straży Pożarnych, sołtysów oraz sponsorów.

Spotkanie rozpoczął koncert Orkiestry Dętej z Lipnicy Dolnej, a tuż po nim, tym razem w formie relacji radiowej przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia i ciekawostki kulturalne mijającego roku. W kolejnej części dyrektor GDK podziękowała przybyłym za pełną zaangażowania, kreatywności, życzliwości i pomysłów pracę na rzecz lipnickiej kultury. Podkreśliła, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa oraz bezinteresowna, społeczna praca, osób, zespołów i organizacji działających na terenie gminy, a której efekty możemy obserwować na wielu płaszczyznach kulturalnych, nie tylko w Lipnicy.

Kolejnym punktem programu były występy naszych zespołów i grup obrzędowych, które na okoliczność jubileuszu lokacji miasta, miały do wykonania specjalne zadanie polegające na ułożeniu na melodię ze znanych polskich filmów piosenek o Lipnicy. Zaprezentowały się: Grupa „Impresja” z Lipnicy Dolnej, Zespół Obrzędowy „Razem” z Lipnicy Murowanej, Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół Obrzędowy „Górzanie” z Lipnicy Górnej oraz Kacper Żołna z Lipnicy Górnej. Wyjątkowe teksty i aranżacje prezentowanych utworów zachwycały i wzruszały publiczność, która nagradzała wykonania serdecznymi oklaskami. Niespodzianką wieczoru okazał się także specjalny, jubileuszowy tort wykonany w kształcie herbu gminy, przy okazji którego nie zabrakło odśpiewanych wspólnie życzeń „Tysiąc lat”, za pomyślność Lipnicy i jej mieszkańców.

Konkursy, zabawy i wspólne biesiadowanie przy dźwiękach akordeonów było dopełnieniem całości wydarzenia.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content