W Lipnicy Murowanej, niegdyś średniowiecznym mieście, położonym na dawnym szlaku handlowym wiodącym z Krakowa na Węgry, znajduje się modrzewiowy kościół pod wezwaniem św. Leonarda z XV wieku, który w roku 2003 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

To szczególne miejsce będzie można zwiedzać 25 i 26 maja w ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!

. Do jego odwiedzenia zapraszają Parafia św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej i Małopolski Instytut Kultury.

 

Drewniany kościół, otoczony zabytkowym cmentarzem, do dnia dzisiejszego zachował się w prawie niezmienionym kształcie, harmonijnie i malowniczo wpisując się w naturalny krajobraz. Organizatorzy zapraszają do Lipnicy Murowanej na wędrówki śladami św. Szymona i sióstr Marii i Teresy Ledóchowskich, do odkrywania piękna dawnej architektury oraz do podążenia tropem legendy o prasłowiańskiej gontynie na spotkanie z jeszcze odleglejszą historią.

 

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Krakowa i Małopolski. Tematem XV edycji, realizowanej pod hasłem „Wejdź na szlak!” będzie fenomen szlaków kulturowych, czyli turystycznych tras zwiedzania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dwa majowe weekendy, podczas których będzie można zwiedzić 15 zabytków, zlokalizowanych na 5 szlakach. Są to obiekty szlaku Młodopolska Małopolska (18–19 maja), średniowieczne kościoły szlaku Małopolska Romańska (18–19 maja), obiekty na szlaku Dwory Małopolski (25–26 maja), a także zabytki Krakowskiego Szlaku Techniki (25–26 maja) oraz kościoły Małopolskiej Trasy UNESCO (25–26 maja), na której właśnie znajduje się kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.

 

Zgodnie z coroczną tradycją zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu opatrzonym fachowym i interesującym komentarzem oraz w licznych wydarzeniach towarzyszących. Informacje o każdym z zabytków znajdą się na stronie dnidziedzictwa.pl, a także w wyjątkowym wydawnictwie poświęconym historiom ludzi związanych z prezentowanymi miejscami. Książka pt. Wejdź na szlak! Katarzyny Kobylarczyk to już druga publikacja w serii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. 

 

Publikacja i wstęp na wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.

 

LOGO MDDK GDK Lipnica Murowana

 

 

 

 

 

 

 

 


ogolny1 GDK Lipnica Murowana 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content