W minioną niedzielę, na placu przy Wiejskim Domu Ludowym KASZTAN w Lipnicy Dolnej mieszkańcy naszej gminy wspólnie świętowali Zielone Świątki, które swoimi korzeniami  sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Już wtedy miały one na celu uczczenie płodności i sił natury, uzyskanie obfitych plonów, a także pielęgnowanie kultu przodków. Dla chrześcijan to bardzo ważne święto – uważa się, że dzień kiedy zesłano Ducha Świętego stanowił początek katolickiego Kościoła.

Po części oficjalnej i okolicznościowych przemówieniach dla przybyłych widzów zaprezentowały się przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Lipnicy Dolnej, które pięknie zatańczyły i wyrecytowały wiersze.  Zapewne najbardziej emocjonującym punktem programu było rozpalenie tradycyjnej Sobótki, którą z kolei później najmłodsi mieli  okazję ugasić przy pomocy profesjonalnego,  strażackiego sprzętu i dokładnym instrukcjom druhów ochotników z jednostki z Lipnicy Dolnej. Kolejny raz tego dnia (po wcześniejszej prezentacji podczas Wiśnickiej Parady Orkiestr Dętych) pięknie wystąpiła Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej wraz z kapelmistrzem Adamem Sową.

Na wszystkich przybyłych czekał także pyszny poczęstunek przygotowany specjalnie na Zielone Świątki. Dzieci zaś miały okazję wspaniałej zabawy na dmuchanym zamku czy poznawania zakamarków wozu strażackiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Koło PSL, Ochotnicza Straż Pożarna z Lipnicy Dolnej, Kółko Rolnicze wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej i Świetlica Wiejska w Lipnicy Dolnej.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content