Gminny Dom Kultury w ramach wakacyjnej „Akcji Lato 2014” realizował program pn. „Przyjemne i pożyteczne czyli wakacyjny wypoczynek połączony z programem profilaktycznym STOP UZALEŻNIENIOM” dofinansowany przez Urząd Gminy Lipnica Murowana. Jego celem była m.in.: profilaktyka uzależnień narkotykami, alkoholem, nikotyną; integracja uczestników zapobiegająca wykluczeniu społecznemu; promocja zdrowego stylu życia alternatywnego wobec używek; edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży; poznanie środowiska przyrodniczego, zabytków, kultury i historii różnych zakątków Polski.

W ramach programu uczestnicy podzieleni na dwie grupy wyruszyli na wycieczki do Wioski Indiańskiej W Szczyrzycu oraz w Pieniny, a także uczestniczyli w prelekcjach pn. „STOP NAŁOGOM”.

W Wiosce Indiańskiej na gości z gminy Lipnica Murowana czekało wiele atrakcji. Było więc zwiedzanie miejsca wraz z przewodnikiem, zapoznanie z elementami kultury indiańskiej (wnętrze tipi, szałas potu, wystawa rękodzieła, scenki przedstawiające sceny z życia Indian, ciekawe opowieści), a także udział w indiańskich grach i zabawach oraz warsztatach muzycznych. Na zajęciach zostały zaprezentowane instrumenty etniczne z różnych stron świata takie jak: indiańskie i afrykańskie bębny, aborygeńskie didgeridoo, patyki deszczowe, a prowadzący nauczył uczestników indiańskiej pieśni. Było więc wesoło, kolorowo i gwarno.

Także wyjazd w Pieniny przewidywał liczne atrakcje, a piękna pogoda dodawała ochoty do poznania oraz podziwiania uroczych zakątków. Pierwszym punktem programu był godzinny rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim między zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Żegluga pozwoliła cieszyć oczy przepięknymi widokami oraz stanowiła przedsmak kolejnych atrakcji. Już na lądzie uczestnicy mieli okazję zwiedzenia wozowni należącej do zbioru budynków muzealnych przy zamku Niedzica. Jest to obecnie obiekt wystawowy, w którym można podziwiać stare, zabytkowe karety i powozy. Średniowieczny zamek w Niedzicy był kolejnym punktem programu. To tutaj uczestnicy podziwiali wnętrze i wyposażenie budowli, zwiedzili lochy, kaplicę, liczne komnaty oraz słuchali zamkowych legend o Janosiku czy Brunhildzie i księciu Bolesławie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wyjazdów. 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content