Gminny Dom Kultury w ramach zimowej akcji „Wesołe Ferie 2015” realizował program pn. Przyjemne i pożyteczne czyli międzykontynentalna wycieczka połączona z programem profilaktycznym „Stop nałogom – żyjmy zdrowo!”, dofinansowany przez Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej. Jego celem były m.in. profilaktyka uzależnień narkotykami, alkoholem, nikotyną; integracja uczestników zapobiegająca wykluczeniu społecznemu; promocja zdrowego stylu życia alternatywnego wobec szkodliwych używek; poznawanie zabytków, kultury, historii interesujących i znanych miejsc świata położonych na różnych kontynentach; zdobywanie wiedzy o poszczególnych regionach, ich najpiękniejszych zakątkach i zabytkach.

W środę 25 lutego, około godziny 9:00 mali odkrywcy uczęszczający na zajęcia świetlicowe w Lipnicy Dolnej, Lipnicy Górnej, Lipnicy Murowanej, Borównej oraz Rajbrocie wyruszyli do Parku Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie. Na początku oczy dzieci zostały skierowane na miniatury pochodzące z różnych zakątków Polski. Był więc zamek w Malborku, Stadion Narodowy w Warszawie, Zamek na Pieskowej Skale, krakowskie Sukiennice, zamek w Łańcucie, Zakopane czy latarnia morska w Świnoujściu. W kolejnej części już wraz z przewodnikiem uczestnicy wybrali się w międzykontynentalną podróż przez Australię, Grecję, Włochy, Chiny, Francję, Meksyk i wiele innych krajów, by poznać charakterystyczne dla każdego z regionów budowle. W ciągu kilku chwil stanęli pod wieżą Eiffla, na placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Brama Brandenburską, koło Wielkiego Muru Chińskiego, mieli okazję obejrzenia wykonanego w skali 1:10 kompleksu weneckiego (plac św. Marka. Bazylika św. Marka, dzwonnica św. Marka) oraz wielu innych zabytków.

Dodatkowymi punktami wyjazdu były: zwiedzanie piramidy Tutenchamona wraz ze znajdującymi się w jej wnętrzu eksponatami egipskimi oraz gry i zabawy integracyjno-rekreacyjne w Zielonym Labiryncie. Dzieci miały również możliwość korzystania z udostępnionych na ten dzień atrakcji Parku Miniatur. Prelekcja „Stop nałogom – żyjmy zdrowo!” miała na celu zachęcenie uczestników do stylu życia alternatywnego wobec używek oraz poznanie zagrożeń wynikających z uzależnienia i jego negatywnych konsekwencji dla zdrowia i życia człowieka.

Po intensywnym, pełnym wrażeń dniu wszyscy uśmiechnięci i w cudownych humorach wrócili do domów.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content