Drugi tydzień wakacyjnych zmagań w Borównej przebiegał w fascynującej atmosferze przygotowań do wystawy staroci. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem dokonywały ostatnich poprawek swoich skarbów, aby wystawa staroci wszystkich zachwyciła. Napięcie rosło…

Ale zaczynając od początku – Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej uzyskał z Fundacji Wspomagania Wsi 3000,00 zł na realizację Pożytecznych wakacji na Świetlicy Wiejskiej w  Borównej.

Wakacje obfitowały w liczne zajęcia warsztatowe. Dzieciaki modelowały w glinie podczas zajęć ceramicznych, malowały swoich dziadków podczas warsztatów plastycznych, tańczyły, śpiewały i świetnie się bawiły.

Jednak główną atrakcją była zbiórka przedmiotów oraz  narzędzi  używanych dawniej na wsi. Dzieciaki wraz z rodzicami dokonały przeglądu strychów, stodół i piwnic. Rezultatem była całkiem spora kolekcja staroci, którą trzeba było oczyścić i zakonserwować.

Pod czujnym okiem opiekunek z wielkim zapałem dzieci przystąpiły do pracy. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Po tygodniu intensywnych prac powstała nie lada wystawa, na którą zaproszeni zostali władze gminy, rodzice i dziadkowie uczestników projektu, mieszkańcy Borównej a także dzieci ze wszystkich świetlic w naszej gminie.

W ramach projektu dzieci zwiedziły także Osadę VI Oraczy w Bochni, która jest rekonstrukcją osady wiejskiej, pochodzącej z Małopolski, z połowy XIII wieku. Osada wystylizowana na wzór tej średniowiecznej to nie tylko same eksponaty muzealne. Dzieciaki wzięły czynny udział w życiu dawnej wioski. Po zwiedzaniu osady uczestnicy zjechali do kopalni soli w Bochni. Zwiedzanie podziemi najstarszej polskiej kopalni soli okazało się niezwykłą wyprawą przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska.

Zakończeniem projektu było uroczyste wręczenie dyplomów „małych odkrywców” i otwarcie wystawy staroci. Była to doskonała lekcja historii połączona z grillowaniem i wspaniałą zabawą.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content