Każdemu z poetyckich spotkań organizowanych przez Gminny Dom Kultury i Bibliotekę Publiczną w Lipnicy Murowanej, towarzyszy wiodąca myśl. Tym razem temat był bardzo wdzięczny: polskie bajki, baśnie, legendy, a wszystko pod wspólnym tytułem „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami”. Baśnie mają w sobie tajemniczą moc. Towarzysząc nam od najmłodszych lat, bawią, wzruszają ale także niosą ze sobą coś więcej – ukryte przesłanie, pouczenie, w które warto się wsłuchać. „Wieczór poetycki”, który odbył się 24 października, wzbogaciły nie tylko utwory literackie ale także filmowo i muzycznie uczestniczyliśmy w przygodach bajkowych bohaterów.Tradycją Wieczorów poetyckich są prezentacje laureatów Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane” imienia Kazimierza Brodzińskiego, który rokrocznie, już od 10 lat odbywa się pod patronatem honorowym Wójta Gminy Lipnica Murowana. Przesłuchania konkursowe przeprowadzone zostały 7 października. Komisja, spośród 36 uczestników wybrała 13 najlepszych, którzy ponownie zaprezentowali się podczas poetyckiego spotkania. Po wszystkich recytacjach laureaci z niecierpliwością oczekiwali na werdykt. Protokół odczytała pani Natalia Krzak – przedstawiciel Jury, a nagrody wręczyli: wójt Tomasz Gromala oraz radny Rady Gminy Artur Polkowski.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco.

Prezentacje oceniała komisja artystyczna w składzie: Faustyna Wieciech – poetka, twórca ludowy, Bernadetta Macheta – instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni i Natalia Krzak – instruktor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, która po obejrzeniu wszystkich występów postanowiła przyznać następujące miejsca: 

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III

I miejsce – Blanka Paciorek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie

II miejsce – Maja Gajec z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie

III miejsce – Jan Krawczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie

wyróżnienia – Olga Marzec ze Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Dolnej, Szymon Rzepka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej 

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV-VI

I miejsce -Martyna Fitrzyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie

II miejsce – Patrycja Barzycka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej

III miejsce – Jakub Radzięta z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie

wyróżnienie – Katarzyna Kanownik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie 

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY VII-VIII

I miejsce – Monika Krzywda z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej

II miejsce -Samuel Dekert z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie

III miejsce -Eliza Zawadzka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej

Wyróżnienie – Norbert Paciorek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie 

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury.

Podczas rozdania nagród Tomasz Gromala powiedział: Dzisiaj wystąpili najlepsi z najlepszych. To wielki sukces każdego z uczestników konkursu. To także wielka satysfakcja dla rodziców i opiekunów, bez których wsparcia i pomocy nie udałoby się tego osiągnąć. Cieszę się, że z roku na rok są chętni aby zmagać się z literaturą – dzisiaj bajki, baśnie, legendy. Gratuluję wszystkim uczestnikom talentu aktorskiego, kunsztu, umiejętności oraz zdobytych miejsc.   

W programie poetyckiego spotkania nie zabrakło również radości związanych z bajkowymi konkursami, oraz słodkości z racji na „cynowy” jubileusz Konkursu Recytatorskiego. Z dmuchaniem świeczek na torcie świetnie poradził sobie Gospodarz gminy przy wsparciu zwycięzców konkursu. Następnie wszyscy przybyli raczyli swoje podniebienia.

„Wieczór poetycki” był również okazją do przedstawienia postaci ważnej dla literatury polskiej, szczególnie w tym roku, nazwanym Jego imieniem, z racji na setną rocznicę urodzin. 12 września 1921 r. urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów – Stanisław Lem. Przyszedł na świat w przedwojennym, polskim Lwowie. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zdał maturę, ale nie udało mu się dostać na wymarzone studia na Politechnice Lwowskiej. Dzięki wpływom ojca rok później rozpoczął naukę na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego, ale inwazja Niemiec na ZSRR i zamknięcie uczelni spowodowały, że musiał porzucić studia. Po zakończeniu wojny, w lipcu 1945 r., w ramach akcji repatriacyjnej, wskutek której rodzina Lemów utraciła cały majątek, został wraz z rodzicami przesiedlony do Krakowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim podjął przerwane studia medyczne, otrzymał absolutorium, ale nie przystąpił do końcowych egzaminów i nie zdobył dyplomu lekarskiego. Stanisław Lem pisał już w czasie studiów, ale dopiero w 1950 r. za namową prezesa Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” stworzył swoją pierwszą powieść SF „Astronauci”, która ukazała się drukiem rok później i momentalnie stała się bestsellerem, a sam Lem został przyjęty do Związku Literatów Polskich. Kolejne lata przyniosły kolejne sukcesy. Wydawał dzieła, które cieszyły się powodzeniem wśród czytelników, a sam Lem zaczął zyskiwać uznanie na całym świecie. W 1980 rozważano jego kandydaturę do Literackiej Nagrody Nobla (ostatecznie otrzymał ją wówczas Czesław Miłosz). Stanisław Lem mieszkał z rodziną w Krakowie – choć uważał się za lwowianina, nigdy już nie odwiedził rodzinnego miasta. Zmarł 27 marca 2006 r., a urna z jego prochami została złożona na cmentarzu Salwatorskim.

Twórczość Stanisława Lema kojarzy się przede wszystkim z fantastyką naukową, czyli science fiction. To najczęściej tłumaczony polski pisarz (jego książki przełożono na ponad 40 języków, a wydania osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy). Co ciekawe pisał również bajki, w swoim stylu SF. „Bajki robotów”, to zbiór groteskowo-baśniowych opowiadań wydany po raz pierwszy nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1964. Utwory zostały napisane w konwencji baśni ludowej i osadzone w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii, w którym bohaterami i narratorami są roboty. Stanisław Lem był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Za życia otrzymał Order Orła Białego, najwyższe i najstarsze polskie odznaczenie. Poza tym w swoim dorobku ma order Polonia Restituta, Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżniony był także doktoratami honoris causa wielu uczelni m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Bielefeld, Politechniki Wrocławskiej. Otrzymał również tytuł honorowego obywatela Miasta Krakowa, w którym spędził większość życia.

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content