W ostatni weekend września (28-29) Starostwo Powiatowe w Bochni organizuje „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. Dzięki temu po raz szósty, będzie można zwiedzić ciekawe miejsca, zwykle niedostępne dla zwiedzających. Na turystów i  mieszkańców  czeka wiele niecodziennych atrakcji.

W Nowym Wiśnicz po raz kolejny będzie możliwość zwiedzania pozostałości kościoła Karmelitów Bosych w obecnym zakładzie karnym. Udostępnione zostaną zabytkowe kościoły w Lipnicy Murowanej, Sobolowie, Łapanowie, Trzcianie, Mikluszowicach i Grobli oraz cmentarze Wojskowe w Leszczynie i Łąkcie Dolnej.

Swoje podwoje otworzą również muzea: im. Stanisława Fischera w Bochni, Motyli Arthropoda w Bochni, Ekomuzeum w Sobolowie, Muzeum Mleczarstwa w Królówce Muzeum Ziemi Wiśnickiej oraz Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu. Bocheńska Kopalnia Soli zaprasza do odwiedzenia Osady VI Oraczy oraz szybu Campi z zabytkową maszyną parową z XIX wieku.

Wszystkich którzy nie zdołają obejrzeć wszystkich atrakcji osobiście zapraszamy w niedzielę o godz. 16.00 do Muzeum im. St. Fischera w Bochni, gdzie Wojciech Salamon oraz Jan Flasza zaprezentują multimedialną wycieczkę po najciekawszych miejscach i zabytkach powiatu bocheńskiego.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, gdzie ustalona została promocyjna cena: dorośli – 8 złotych, dzieci i młodzież – 5 złotych.

Weekend z zabytkami to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale również powiat o fascynującej historii i ciekawych zabytkach.

Głównym celem tej akcji jest przybliżenie problematyki dziedzictwa kulturowego, zaprezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu i bogatej spuściźnie kulturowej.

W tym roku dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kulturalnymi można zobaczyć:

POŁUDNIE POWIATU:

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej sobota 9.00 – 18.00, niedziela 13.00 – 17.00 wejście z przewodnikiem.

Lipnicki kościółekjestjednym z najsławniejszych zabytków Małopolski. Pierwszy zabytek Ziemi Bocheńskiej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od dawna zachwyca zwiedzających. Powstał pod koniec XV wieku. Za ołtarzem kryje się tajemniczy słup dębowy rzekomo z wizerunkiem słowiańskiego boga Światowida.

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Sobolowie sobota 9.00 – 18.00, niedziela 12.00 – 17.00 wejście z przewodnikiem.

Ta piękna świątynia ma wiele uroku, a jej wystrój artystyczny skłania do refleksji i zadumy nad kruchością ludzkiego życia. Kościółek leży na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce.

Ekomuzeum w Sobolowie sobota i niedziela 11.00 – 19.00.

To efekt ponad 20 lat pasji i prywatnej inicjatywy pana Józefa Kluby. W Ekomuzeum możemy zobaczyć nadal działające urządzenia: m.in. młocarnię, kiedyś obsługiwaną przez czwórkę mężczyzn, urządzenie do kopania ziemniaków, potężny kierat, jak również przedmioty rolnicze i gospodarcze.

Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie sobota 9.00 – 18.00, niedziela 12.00 – 16.00 wejście z przewodnikiem.

Kolejny drewniany kościół w południu powiatu. Został wybudowany w VI wieku w stylu gotyckim. Najstarszym zabytkiem jest  w nim późnogotycka kamienna chrzcielnica z 2 połowy XV wieku. Ma ona kształt wysokiego na ok. 1 m kielicha o archaicznej formie. Z tego okresu pochodzi również kamienny posąg Chrystusa Zmartwychwstałego i kamienna głowa Chrystusa.

Kościół p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie sobota 9.00 – 12.00 wejście z przewodnikiem o pełnych godzinach.

Stoi na niewielkim wzgórzu, we wschodniej części miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg w kierunku Muchówki i Łąkty Dolnej. Zbudowany został w połowie XVI wieku. W kolejnych wiekach rozbudowywany, w tym o dwie wieże znajdujące się na frontowej ścianie kościoła. Do zabytkowych elementów kościoła należą – gotycka chrzcielnica z 1497 roku oraz barokowy ołtarz główny i boczne ołtarze z przełomu XVIII i XIX wieku.

Cmentarze Wojskowe w Leszczynie i Łąkcie Dolnej sobota 10.00 – 12.00.

Cmentarz w Leszczynie to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Znajduje się w lasku, przy drodze 966 Łapanów – Muchówka, około 300 metrów na północ od kościoła. Pochowano na nim 117 żołnierzy austro – węgierskich, 143 żołnierzy niemieckich oraz 600 żołnierzy rosyjskich.

Na trzech cmentarzach w Łąkcie Dolnej znajdujących się obok siebie pochowano łącznie prawie 300 żołnierzy, którzy zginęli w grudniu 1914 w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej.

Muzeum Mleczarstwa w Królówce sobota i niedziela 10.00 – 13.00.

W Muzeum Mleczarstwa na szczególną uwagę zasługują autentyczne urządzenia z XIX wieku do produkcji wyrobów z mleka. Właśnie w Królówce w 1888 roku powstała pierwsza mleczarnia na terenie Galicji.

 

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce – „Koryznówka” sobota 10.00 – 12.00, niedziela 11.00 – 13.00.

Znajdujący się nieopodal wiśnickiego zamku i byłego klasztoru przepiękny drewniany dworek, w którym znajdują się pamiątki po największym polskim, historycznym malarzu i jego rodzinie.

Klasztor Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Wiśniczu

sobota i niedziela 10.00, 11.30, 13.00 i 14.30. Wejścia w grupach nie większych niż 50 osób.

Mury klasztoru i ruiny wspaniałego zabytku z XVII wieku – kościoła pw. Chrystusa Salwatora, na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Warto więc skorzystać z okazji poznania dawnej świetności obiektu i jego obecne przeznaczenie.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej sobota i niedziela 10.00 – 18.00 ostatnie wejście o 17.30.

Znajduje się w budynku, w którym mieścił się Zakład Ubogich, założony w XVII w. przez księcia Stanisława Lubomirskiego. Muzeum posiada kolekcję dzieł wiśnickich malarzy: Stanisława Klimowskiego, ks. Stanisława Nowaka, ludowego malarza Mariana Rojka oraz Jana Stasiniewicza. W dwóch salach prezentowane są projekty pomników Wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja, realizowanych na całym świecie.

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu sobota i niedziela 10.00 – 18.00 ostatnie wejście o 17.00. Bilet promocyjny dorośli – 8 złotych, dzieci i młodzież – 5 złotych.

Wzniesiony przez Jana Kmitę w drugiej połowie XIV wieku. Jedno z najcenniejszych dzieł architektury rezydencjalno – barokowej w Polsce. Położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką  jest dobrze widoczny dla turystów przybywających do Nowego Wiśnicza – nie sposób do niego nie trafić.

 

BOCHNIA:

 

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni sobota i niedziela 10.00 – 18.00

W niedzielę, 29 września o godz. 16.00, Wojciech Salamon i Jan Flasza zapraszają na prezentację multimedialną najciekawszych miejsc i zabytków powiatu bocheńskiego
pt. “Powiat bocheński. Na szlakach piękna, przeszłości i tradycji”.

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni sobota i niedziela 10.00 – 14.00.

Znajduje się ono w centrum miasta przy Plantach Salinarnych. Prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych świata i obejmuje większość rodzin i rodzajów motyli ze wszystkich kontynentów, wszystkich stref klimatycznych i zoograficznych. Prezentowana na dwóch piętrach kolekcja przedstawia ponad cztery i pół tysiąca okazów.

Osada VI Oraczy w Bochni – Park Archeologiczny sobota i niedziela 10.00 – 17.00 zwiedzanie o pełnych godzinach.

Wizyta w osadzie pozwala przenieść się do średniowiecza, zobaczyć jak wyglądało wówczas codzienne życie rolników i samemu spróbować wykonywać prace ówczesnych rzemieślników.

Maszyna parowa (szyb Campi) sobota i niedziela 12.00 – 17.00 co 30 minut.

Na zwiedzających będzie czekał przewodnik, który opowie o ekspozycji a następnie uruchomi maszynę i zaprezentuje jej działanie. To w pełni sprawny o niezwykłej urodzie zabytek techniki, który do niedawna zwoził górników do pracy w podziemiach.

Dodatkowo 10% rabatu na zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni.

 

PÓŁNOC POWIATU:

Kościół św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach i Góra św. Jana w Mikluszowicach,

niedziela 13.00, 14.30 wejście z przewodnikiem.

Został zbudowany w latach 1859-1863. Zlokalizowany jest na północnym zachodzie od Góry św. Jana. Wnętrze kościoła posiada neobarokowy wystrój. W świątyni można zobaczyć m.in. XVI – wieczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, zabytkową chrzcielnicę oraz neobarokowy ołtarz główny. Góra św. Jana to 15 metrowe wzniesienie powstało w sposób naturalny przez meandrującą rzekę Rabę. Według legendy na wzgórzu stać miała w świętym gaju pogańska gontyna poświęcona bóstwu Miklosowi lub też Mikluszowi, od którego wywodzić się miała nazwa miejscowości.

Kościół p.w. im. Najświętszej Maryi Panny w Grobli, sobota 13.00, 14.00, 15.00. wejście z przewodnikiem

Wybudowany na początku XX wieku kościół w stylu neogotyckim z inicjatywy Biskupa Tarnowskiego Leona Wałęgi. 

weekend2 GDK Lipnica Murowana

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content