Już po raz czternasty we wrześniu odbędzie się wielkie święto kultury, tradycji i smaku – „Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2021”. 11-12 września to dni, które będą niepowtarzalną okazją do poznania najbardziej wartościowych zabytków kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej i regionalnych tradycji.

Gmina Lipnica Murowana zaprasza do zwiedzania:

KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA – sobota 9.00 – 17.00, niedziela 13.00 – 17.00

SPACER PO LIPNICY –  sobota godz. 10.00, niedziela godz. 15.00 i 17.00 (zbiórka na lipnickim rynku obok pomnika króla Władysława Łokietka)

SPACEREM NA KAMIENIE BRODZIŃSKIEGO – sobota i niedziela godz. 13.30 (zbiórka na parkingu obok „Gospody pod Kamieniem” w Lipnicy Górnej

IZBA REGIONALNA – sobota i niedziela w godz. 14.00 – 17.00 

1 POWIATOWY ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH – niedziela godz. 12.00 – rynek w Lipnicy Murowanej

Poznaj dziedzictwo pokoleń Powiatu Bocheńskiego czyli otrzymane w darze wytwory życia społecznego, które pozwalają nam odkrywać na nowo historię naszych przodków. W programie tegorocznej edycji wydarzenia znajduje się między innymi możliwości zwiedzania bocheńskiej Kopalni Soli z 50 % rabatem, a także bezpłatne zwiedzanie kościółka św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Oba obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nieodłącznym elementem weekendu jest także możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Motyli, czyli największej stałej ekspozycji motyli świata w Polsce. Zapraszamy też do dawnego klasztoru Dominikanów czyli obecnej siedziby Muzeum im. Stanisława Fischera. Naszych gościom oferujemy trasy spacerowe naznaczone historią wydobycia soli w Bochni, tragicznymi okupacyjnymi losami Żydów lub szlakiem ludzi teatru, literatów i malarzy bywających w Bochni. Uczestnicy będą mogli przenieść się do innej epoki, zobaczyć żywe obrazy i scenki rodzajowe. W sobotę odbędzie się też piknik pszczelarski podczas którego zwiedzający będą mogli poznać historię, tradycję i współczesną kondycję pszczelarstwa.

Natomiast w niedzielę zapraszamy do kuchni. Przecież kuchnia to miejsce, w którym w końcu wszyscy się gromadzą, przyciągani wonią pysznego jedzenia. Można powiedzieć, że historia kuchni, to historia ludzkości. Gdyby człowiek nie zauważył, że ziarna traw dają mu wartościowe pożywienie, nie moglibyśmy się raczyć chrupiącym chlebem. Gdyby Magellan nie wyruszył na wieloletnią wyprawę morską, może nie mielibyśmy przyprawy do piernika. Przy stołach zapadały wielokrotnie kluczowe decyzje, które zmieniały bieg historii… We Frankówce Małej w Cichawce prowadzone będą warsztaty oparte o lokalne dziedzictwo, także kulinarne. Zatem zapraszamy Was (szczególnie rodziny z dziećmi) na rekreacyjną zabawę terenową z historią kuchni w tle.

Wśród weekendowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów jest także I Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych, będący główną atrakcją weekendu. Będzie to nie lada gratka dla miłośników motoryzacji, którzy usłyszą wiele ciekawych historii związanych z prezentowanymi pojazdami. Finał zlotu odbędzie się w Parku Rodzinnym Uzbornia.

Zwiedzić Powiat Bocheńskich w dwa dni? Jeśli myślisz, że to niemożliwe, w drugi wrześniowy weekend (11-12 IX) udowodnimy, że będą to najbardziej niezwykłe dwa dni i nieczęsto nadarzająca się okazja by odkryć Powiat Bocheński i jego niezwykłe a często na co dzień niedostępne miejsca. Zapraszamy !

Cały program weekendowego zwiedzania jest dostępny na plakacie: 

PROGRAM – WEEKEND Z ZABYTKAMI POWIATU BOCHEŃSKIEGO

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content