W niedzielę – 3 kwietnia zorganizowane zostały warsztaty wykonywania tradycyjnych lipnickich palm, w których wzięli udział nasi goście z Ukrainy przebywający w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Borównej. Zajęcia spotkały się z bardzo dużą aprobatą naszych Sąsiadów, którzy z nieukrywanym zainteresowaniem poznawali  tutejsze wyjątkowe tradycje, a także opowiadali o tych, które pielęgnuje się na Ukrainie.

Warsztaty podzielone były na dwa bloki: teoretyczny oraz praktyczny. Było więc trochę informacji o samym Konkursie, jego inicjatorze, lipnickich zwyczajach związanych z Niedzielą Palmową, były projekcje archiwalnych i współczesnych filmów prezentujących Konkurs Palm. W części praktycznej uczestnicy poznali surowce budujące palmę oraz samodzielnie wykonali palmy, z którymi chcą zawitać do nas w najbliższą niedzielę, by poświęcić je na rynku, ale by również podziwiać te kilkunasto- czy kilkudziesięciometrowe.

Małą niespodzianką przygotowaną na to popołudnie była też degustacja naszego produktu tradycyjnego – herbaty lipowej „Lipnickiej lipiny”, którą wszyscy bardzo chętnie degustowali z miodem, sokiem malinowym bądź solo.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content