W niedzielę 14 lutego w bocheńskim Muzeum im. Stanisława Fischera odbyło się spotkanie pn. Służba światła – świece braci cechowych z Lipnicy Murowanej, które poprowadzili Bronisław Mucha – członek cechu kowalskiego i Agnieszka Żołna – Zdunek – dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Prezentację poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego ukazująca lokalną kulturę ludową Lipnicy.

Następnie zebrani w ekspozycyjnej przestrzeni poddasza Muzeum, mogli zapoznać się z historią lipnickich cechów rzemieślniczych, ich udziałem w życiu religijnym parafii oraz dowiedzieć się o istocie powstawania i roli jaką pełnią do dzisiaj wykonywane przez braci cechowych świece. Aktywność zgromadzonej publiczności i żywa dyskusja świadczyły o dużym zainteresowaniu tą unikalną na skalę regionu tradycją światła. Spotkanie w Muzeum stało się równocześnie żywym warsztatem towarzyszącym wystawie „Święty kąt” przedstawiającej niezwykle barwny obraz dawnej pobożności ludowej podbocheńskiej wsi.

 

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na spotkania towarzyszące wystawie „Święty kąt”:

7 lutego, godz. 12.00, Janina Kęsek, Święta Rozalia – patronka od morowego powietrza i jej kult w dawnej Bochni.

14 lutego, godz. 12.00, Bronisław Mucha, Agnieszka Żołna-Zdunek, Służba światła – świece braci cechowych z Lipnicy Murowanej. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Gminnym Domem Kultury w Lipnicy Murowanej.

21 lutego, godz. 12.00, Iwona Zawidzka, „Gdy na Kawaryję idą kompanije”. O pielgrzymkach do Kalwarii Zebrzydowskiej.

28 lutego, godz. 12.00, Jan Flasza, „Święty kąt” w podziemiach. O religijności górników bocheńskich.

6 marca, godz. 12.00, Iwona Zawidzka, Szkaplerz, ołtarzyk domowy, kapliczka czyli o pobożności ludowej. Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Święty kąt”. Uczestnicy spotkania będą mogli zaprezentować własne pamiątki religijne.

13 marca, godz. 12.00, Bożena Kobiałka, Jezusek Palmowy z Tokarni. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach.

20 marca, godz. 12.00, Jan Flasza, „Pieśń w podróży” i inne druki religijne bocheńskiego drukarza i księgarza Wawrzyńca Pisza.

3 kwietnia, godz. 12.00, Grażyna Potępa, Święta Zyta i pobożne „zytki”.

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content