Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej realizuje zadanie pn. „Europejskie smaki na lipnickim stole”, które odbywa się w ramach projektu grantowego pt. Cykl działań szkoleniowych podnoszących kompetencje mieszkańców „Śliwkowego Szlaku”. Zainteresowanie mieszkańców gminy Lipnica Murowana w/w projektem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Już w kilka dni po ogłoszeniu informacji o warsztatach, wszystkie miejsca zostały zarezerwowane.

Uczestnicy z niecierpliwością (co należy sądzić po wartkości zapisów) oczekiwali na pierwszą z trzech odsłon warsztatów kulinarnych, jakie zaplanowano w ramach tego zadania. Wiejski Dom Ludowy w Lipnicy Górnej, 27 lutego zapraszał w swoje gościnne progi na pierwsze spotkanie warsztatowe pn.: „Europejskie smaki na lipnickim stole” z przyrządzaniem potraw „złamanych” kuchnią europejską. Zajęcia prowadziła Halina Żołna – dietetyk, technolog żywności i żywienia człowieka, nauczyciel w Zespole Szkół Nr 3 w Bochni. Pierwsza (teoretyczna) część zajęć dotyczyła zagadnień: historia kuchni staropolskiej, kuchnia polska jako element tradycji europejskiej, wpływ kulinarny Europy na kuchnię polską – kiedyś i dziś, oraz jak widziana jest kuchnia polska przez Europejczyków. W drugiej części poszły w ruch stolnice i wałki. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować polskie ciasto, wypełnić je farszem wzbogaconym o europejskie składniki i ulepić pierogi. I tak powstały okraszone kuchnią żydowską pierogi z soczewicą i grzybami, z nutą francuską pierogi z płuckami i sercami, smaki wschodnie przybliżyły pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem, zaś do Włoch przeniosły uczestników pierogi ze szpinakiem, serem ricotta i serem feta. Europejskie farsze połączone z przepysznym, rozpływającym się w ustach ciastem wykonanym przez, co tu dużo pisać, profesjonalistki, to po prostu poezja! Zanim jednak pierogi się ugotowały, już rozpoczęto europejską degustację. Jako pierwszą smakowano przystawkę – terrina z sosem chutney ( terrina – potrawa francuska, sos angielski), następnie zupę – fasoladę  z Grecji. Na drugie danie podane zostały wspomniane wcześniej pierogi, a całość zakończył pyszny francuski deser – krem brulee. Każdy z uczestników otrzymał książeczkę z przepisami degustowanych potraw . I tak z dobrym humorem wzbogaconym europejskimi smakami, zakończono pierwszy dzień warsztatów, aby już dnia następnego (28 lutego), spotkać się ponownie. Tym razem na zajęciach pn. „Polski koktajl w europejskim stylu”. Podobnie jak w pierwszym dniu, część teoretyczną rozpoczęła Halina Żołna wykładem żywieniowym pn. „Czy tradycyjnie znaczy zdrowo”, po którym z pokazem barmańskim wystąpili panowie Mieszko Walasik i Michał Kumor. Koktajle, moktajle i drinki cieszyły podniebienia uczestników oraz zachwycały wyglądem, elegancją i magią kolorów. Prowadzący w perfekcyjny sposób łączyli soki, musy, likiery i inne trunki, z lodem, cytryną pomarańczą, mlekiem … i czarowali uzyskanym efektem oraz smakiem. Każdy z uczestników spotkania, skrzętnie notował składniki i proporcje aby w domowym zaciszu móc własnoręcznie wykonać koktajl np. na kinderbal lub party w ogrodzie. Ponieważ drugi dzień warsztatów odbywał się w tłusty czwartek , to aby tradycji stało się za dość, na podsumowanie, pączkami częstowało Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Górnej. Przed nami jeszcze jedne zajęcia warsztatowe, które odbędą się 7 marca, ale o tym napiszemy w przyszłym tygodniu.

Partnerem wydarzenia jest Zespół Szkół nr 3 im. ks. Józefa Tischnera w Bochni.

Grant pt. „Europejskie smaki na lipnickim stole” realizowany przez Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej w ramach projektu grantowego pt. „Cykl działań szkoleniowych podnoszących kompetencje mieszkańców Śliwkowego Szlaku” Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content