Choć wcześniejsze dni minionego tygodnia witały nas deszczem i zachmurzeniem w Niedzielę Palmową na niebie rozbłysło słońce, które ukazało całe piękno i kunszt lipnickich palm wielkanocnych. Oczy tysięcy turystów zwrócone były w stronę pięknie udekorowanych bibułowymi wstążkami, kwiatami i żywą roślinnością palm, które z niezwykłą starannością zostały przygotowane na 59 edycję Konkursu Lipnickich Palm.

Do Lipnicy przybyło w tym dniu wielu zacnych gości: parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, powiatu, gminy, służb mundurowych  oraz sponsorów Konkursu z Wiceminister Zdrowia – Józefą Szczurek-Żelazko na czele.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 54 palmy, w tym: 3 w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 5 w kategorii palm wysokich (od 14 do 22 metrów), 21 w kategorii palm średnich (od 7 do 14 metrów), 25 w kategorii palm niskich (od 3 do 7 metrów). W Biurze Organizacyjnym oceniane były palmy dziecięce (do 3 metrów wysokości), których zgłoszono 114. Grand Prix w kategorii palm najwyższych otrzymała Rodzina Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej za palmę mierzącą 27,63 m. Pierwsze miejsce zajął Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej – wysokość palmy 28,59 m, zaś drugie Daniel Drąg z Dziadkiem z Lipnicy Dolnej za palmę o wysokości 23,75 m. Grand Prix w kategorii palm wysokich otrzymał Zbigniew Urbański z Lipnicy Murowanej, w kategorii palm średnich Mateusz Machał z Lipnicy Murowanej, zaś w kategorii palm niskich Piotr Dychus z Lipnicy Górnej.

Barwny jarmark wielkanocny pełen pisanek, koszyczków, stroików i innych wytworów rękodzielników zachęcał do zakupienia świątecznych dekoracji. Smakowite wędliny, wiejski chleb, wędzone sery, ciasta i babki kusiły nie tylko swoim wyglądem, ale i zapachem. Komisja konkursu na najładniejsze stoisko jarmarku i tym roku wyłoniła zwycięzców: Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej, Renatę Piwowarczyk z Rajbrotu oraz Józefa Lasika ze Stryszawy, którym zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody.

O godzinie 10:45 na rynek przybyła procesja. Po powitaniu przybyłych gości przez Wójta Gminy Lipnica Murowana – Tomasza Gromalę nastąpiło poświęcenie palm, a następnie miała miejsce uroczysta Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Ap.

W czasie palmowego świętowania na scenie swoje umiejętności i przygotowane programy zaprezentowali: Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Obrzędowy „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa, Zespół „Nazaret” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Biskupianie” z Biskupic Radłowskich.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się „żywe warsztaty” wykonywania palm, w czasie których każdy chętny pod okiem instruktorów GDK mógł poznać tajniki budowy oraz ozdabiania tradycyjnych palm z Lipnicy. Herbatę lipową „Lipnicką lipinę” – nasz małopolski produkt tradycyjny wpisany w 2014 roku na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi skosztowały setki turystów.

W zabytkowym wnętrzu perły architektury drewnianej – kościele św. Leonarda o godzinie 17:00 odbył się „Koncert u św. Leonarda – Na Niedzielę Palmową” w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni.

W imieniu Organizatorów 59. Konkursu Lipnickich Palm składamy serdeczne podziękowania wykonawcom palm, sponsorom, komisji konkursowej, zespołom i grupom artystycznym, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lipnica Murowana, Komendzie Powiatowej Policji w Bochni, Komisariatowi Policji w Nowym Wiśniczu, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Wiśniczu, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, właścicielom działek użyczającym miejsce na parkingi dla przyjezdnych oraz wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tego wspaniałego, znanego na całą Polskę i poza jej granice przedsięwzięcia. 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content