Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lipnica Murowana prekursorami nowej dyscypliny sportowej? Dlaczego nie! W ramach projektu Sportownia Seniorów w Lipnicy Murowanej odbyła się Akademia Speed-balla, w czasie której brązowy medalista Mistrzostw Świata odkrywał przed członkami UTW tajniki nowego sportu.

Speed-ball to innowacyjna, wywodząca się z Egiptu gra z rakietkami i piłeczką, która w krótkim czasie podbiła serca zawodników w szesnastu polskich województwach. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Rozgrywki w speed-ball odbywają się w różnych konkurencjach: w systemie singlowym, czyli w parach; w systemie deblowym, w którym rywalizują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym.

Speed-ball do tej pory był domeną młodych zawodników, ale dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS, osiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku lub Klubów Seniora zostało przeszkolonych z zasad gry i zaopatrzonych w profesjonalny sprzęt. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lipnicy Murowanej jest jedną z nich. Instruktaż prowadził Zbigniew Bizoń – Mistrz Polski i brązowy medalista Mistrzostw Świata.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Sportownia w partnerstwie z 8 organizacjami zrzeszającymi seniorów, zakłada wyłonienie u każdego z partnerów lidera-seniora, który zostanie przeszkolony do prowadzenia zajęć ze speed-balla. Liderzy będą mieli możliwość zorganizowania w swoich społecznościach cyklów wydarzeń popularyzujących sport wśród osób starszych. Celem projektu jest dotarcie za pośrednictwem Uniwersytetu Trzeciego Wieku do mniej aktywnych seniorów i pokazania im prozdrowotnych zalet speed-balla.
Speed-ball jest prosty do opanowania i posiada szereg zalet korzystnych dla seniorów. Gra w speed-ball nie obciąża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacnia wytrzymałość. Dzięki temu uprawiać go mogą osoby starsze o różnym stopniu sprawności fizycznej, także posiadające grupę inwalidzką, nie obawiając się odniesienia kontuzji.
Chcemy pomóc seniorom wyjść z domu i dać im możliwość aktywnego, prospołecznego sposobu zadbania o własne zdrowie – i to nie tylko o zdrowie ciała, lecz również o dobre samopoczucie. Doprawdy niewiele sportów nadaje się do tego tak dobrze, jak odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, a także prosty do opanowania speed-ball!
 – podkreśla Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, ASOS edycja 2018 oraz ze środków Stowarzyszenia Sportownia.

utw2018 GDK Lipnica Murowana

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content