Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej był organizatorem Seminarium naukowego pn. „Tradycje kolędnicze małopolskiej wsi”, które odbyło się w dniach 23 – 25 października 2019 r. w Lipnicy Górnej.  Wydarzenie cieszyło się po raz kolejny (drugi) dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 40 osób – instruktorów grup kolędniczych, kolędników, pracowników instytucji kultury, nauczycieli, przedstawicieli zespołów obrzędowych, muzyków, którzy przyjechali do Lipnicy z różnych  stron Małopolski i nie tylko (Niepołomice, Uszew, Lubcza, Wieliczka, Kamienica, Łapanów, Gorlice, Gwoździec, Lisia Góra, Rozdziele, Dąbrowa Tarnowska, Jasło, Goczałkowice, Zabrzeż, Zalasowa, Bielsko-Biała, Stary Wiśnicz, Gnojnik, Żegocina). Uroczystej inauguracji Seminarium dokonali: Tomasz Gromala – Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor Gminnego Domu Kultury.

Głos zabrał również uczestniczący w wydarzeniu Bartłomiej Koszarek – dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, organizator Ogólnopolskich Konkursów Grup Kolędniczych.  

Podczas trzydniowych zajęć poruszane zostały zagadnienia dotyczące obrzędowości ludowej związanej z okresem Bożego Narodzenia, a w szczególności z tradycjami kolędowania. Wykłady teoretyczne prowadzili:  prof. nadzw. dr hab. Róża Godula-Węcławowicz (etnolog), Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk – O interpretacji obrzędów/zwyczajów kolędniczych, dr hab. Stanisław Węglarz (antropolog kulturowy), Instytut Nauk o Kulturze, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach – Kolędowanie jako obrzęd i widowisko oraz Maski, przebrania, rekwizyty itd. w widowiskach kolędniczych, dr hab. Magdalena Szyndler (etnomuzykolog), Instytut Sztuk Muzycznych, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, Uniwersytet Śląski w Katowicach –  Płaszczyzna muzykologiczna polskich kolęd i pastorałek. Źródła i specyfika sceniczna oraz Kolędnicze laboratorium etnomuzyczne, mgr Agnieszka Dudek (etnochoreograf, animator kultury), Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS – Symbolika okolędowania tańcem, mgr Patryk Rutkowski (etnolog), Szkoła Doktorska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Rola tradycyjnych strojów regionalnych w prezentacji widowisk obrzędowych na scenie. Przykład przeglądów kolędniczych. Natomiast warsztaty praktyczne odbyły się pod kierunkiem: Matyldy Baczyńskiej i Kamila Urbana – aktorów z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – Przybieżeli do teatru – warsztaty praktyczne z zakresu budowania roli, charakterystyki postaci i nadawania im indywidualnego wyrazu w oparciu o tradycyjne scenariusze widowisk kolędniczych oraz Henryka Kopańczyka – plastyka z Państwowego Liceum Plastycznych w Nowym Wiśniczu – Persona w obrzędziewarsztaty praktyczne tworzenia masek dla postaci kolędniczych.

Bogate tematycznie, merytorycznie i artystycznie Seminarium, dobra atmosfera, zabawa i integracja sprawiły, że uczestnicy chcieli się na zakończenie zapisać na kolejną edycję. Dodać należy, że udział w wydarzeniu był bezpłatny, a Seminarium zorganizowane zostało w ramach projektu pn. 38. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy raz jeszcze dziękują prowadzącym i uczestnikom za obecność, kreatywność i zaangażowanie.  Kierownikom grup kolędniczych życzymy owocnej pracy w przygotowaniach do konkursów a na Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych do Lipnicy Murowanej zapraszamy już 11-12 stycznia 2020 roku.

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content