6 stycznia 2015 roku po raz pierwszy w naszej parafii odbył się Orszak Trzech Króli. Piękne, plenerowe widowisko przyciągnęło tłumy parafian oraz gości chętnych do wspólnego wędrowania przez Lipnicę. Całość podzielona była na 5 scen rozgrywających się w poszczególnych punktach parafii na trasie liczącej około 2,5 kilometra. Głównym organizatorem największych ulicznych jasełek na  świecie była Fundacja „Orszak Trzech Króli”.

Dzięki niej otrzymaliśmy korony, śpiewniki, naklejki, sztandary oraz inne materiały. Poprzez współpracy z Fundacją Lipnica stała się jedną z 332 polskich i zagranicznych miejscowości, które wzięły udział w orszaku.

Orszak wyruszył z lipnickiego rynku, gdzie miała miejsce pierwsza scena – „Edykt Cezara Augusta” by dotrzeć do miejsca drugiego postoju czyli Dworu Ledóchowskich, który tym razem stał się dworem króla Heroda. W kolejnej scenie nie zabrakło śpiących przy ognisku pastuszków oraz towarzyszących im zwierząt. Przedostatnią sceną była „Brama do Nieba” z anielskim zastępem. Po niej Orszak wyruszył już prosto do celu swojej wędrówki czyli stajenki, by tam Trzej Królowie oraz wszyscy uczestnicy mogli oddać pokłon nowonarodzonej Dziecinie.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę osób, grup i instytucji zaangażowanych w przygotowanie i organizację Orszaku Trzech Króli. Dziękujemy: Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej z księdzem proboszczem Zbigniewem Krasem na czele, Grupie Obrzędowej „Kasztany” z Lipnicy Dolnej, Zespołowi Obrzędowemu „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Grupom Obrzędowym z Lipnicy Murowanej i Borównej, Domowemu Kościołowi, Orkiestrze Dętej z Lipnicy Dolnej, chórowi parafialnemu, scholi dziecięcej oraz Eucharystycznemu Ruchowi Młodych, ministrantom i lektorom, panu organiście Wacławowi Sobczakowi, narratorowi – Annie Cempura, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, grupie nieformalnej z Lipnicy Dolnej, członkom Ochotniczych Straży Pożarnych, gospodarzom, którzy przyprowadzili swoje zwierzęta, by te stały się żywymi elementami przystanków oraz pozostałym osobom, które pomogły w sprawnym przygotowaniu i przeprowadzeniu I Orszaku Trzech Króli. Wszystkim zaś uczestnikom dziękujemy za obecność, kolędowanie i wędrowanie lipnickimi ścieżkami. 

FOTO: DAMIAN POLEK

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content