Lipnickie palmy już 57 raz oczarowały tysiące turystów z całej Polski, zachwyciły zaproszonych gości, urzekły ponownie lipnickich mieszkańców. Sprawiły, że kolejny rok przejdzie do historii pod znakiem rekordowo wysokich palm dumnie wznoszących się ponad średniowiecznym miasteczkiem króla Władysława Łokietka.

Uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości – Komisarz Unii Europejskiej Elżbietę Bieńkowską, Ministra Pracy i Polityki Społecznej – Władysława Kosiniaka-Kamysza, europarlamentarzystów i parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, powiatu i gminy oraz mecenasów konkursu, których podczas otwarcia powitali: Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala.

Kilkunastometrowe palmy zapełniły lipnicki rynek, a najwyższa 29 – metrowa, której właścicielem jest wieloletni zwycięzca konkursu – Zbigniew Urbański, czubem sięgała chmur.

Konkursowi towarzyszył barwny jarmark rękodzieła artystycznego, który wprowadził wiosnę do Lipnicy. W tym roku był wyjątkowy ponieważ na płycie rynku zaprezentowało się stu pięćdziesięciu artystów wystawców tworząc tym samym jedyną i niepowtarzalną atmosferę tego dnia. Specjalnie powołana Komisja wyłoniła trzy najładniejsze stoiska wielkanocne, których wykonawcy otrzymali nagrody finansowe.

O godzinie 10:45 nastąpiło poświęcenie palm na lipnickim rynku. Tuż po nim procesja z wiernymi niosącymi kolorowe, wielkanocne palmy udała się na Mszę Św. do kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła.

W czasie całodniowych uroczystości na scenie zaprezentowały się: Orkiestra Dęta z Rajbrotu, zespół Raj z Rajbrotu”, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, zespół Górzanie z Lipnicy Górnej, uczniowie z Zespołu Szkół w Rajbrocie, Zespół Regionalny Jakubkowianie z Łososiny Dolnej oraz Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Krakowiak z Krakowa.

O godzinie 17:00 w kościele św. Leonarda wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO miał miejsce koncert gitarowy Pasja w wykonaniu Rafała Gondka.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę twórców palm, sponsorów, komisji oceniającej konkursowe palmy, zespołów artystycznych, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lipnica Murowana, Państwowej Straży Pożarnej z Bochni, Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu, Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, wolontariuszy oraz wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w organizację 57 Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego bez pomocy których ten dzień na pewno nie byłby tak wspaniały, a dzięki którym Lipnica Murowana znana jest już na całym świecie.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content