W niedzielę 13 sierpnia w naszej gminie obchodziliśmy Dożynki Gminne. To dziękczynienie za zebrane plony – ziarno oraz dary ziemi, wpisane jest w kalendarz najważniejszych świąt rolników. Piękna pogoda oraz bogaty program przyciągnął tłumy publiczności, która podziwiała misternie wykonane wieńce oraz korzystała ze wszystkich przygotowanych na ten dzień atrakcji i niespodzianek.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym połączona z poświęceniem wieńców oraz procesją fatimską. Następnie w korowodzie udaliśmy się na stadion sportowy w Lipnicy Dolnej. Wszystkich przybyłych przywitał Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala, który podkreślił jak ciężka i trudna, ale równocześnie konieczna jest praca rolnika, by nikomu z nas nie brakło powszedniego chleba.

Na Dożynki do Lipnicy przybyli zaproszeni goście: Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia, Józef Mroczek – Wicestarosta Powiatu Bocheńskiego, Mirosław Strach –  Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Piotr Gadowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Mariusz Mardosz – Komendant Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, Anna Kądzielawa – kierownik bocheńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ryszard Drożdżak oraz Józef Radzięta – radni Rady Powiatu Bocheńskiego, Stanisław Włodarczyk – Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana wraz z radnymi, sołtysi, przedstawiciele OSP z terenu gminy.

Jako pierwsze na scenie miały miejsce prezentacje dożynkowe poszczególnych sołectw. Wszystkie występy oraz wieńce oceniała komisja konkursowa w składzie: Stanisława Mucha – twórca ludowy, członkini Zespołu „Kasztany”, Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Tadeusz Goryl – kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy Lipnica Murowana, od wielu lat zasiadający w dożynkowym jury. Ostatecznie wszystkim występującym, a więc: Zespołowi Obrzędowemu z Lipnicy Dolnej, Grupie Obrzędowej z Borównej, Zespołowi Obrzędowemu „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespołowi „Razem” z Lipnicy Murowanej oraz Zespołowi Pieśni „Raj” z Rajbrotu komisja postanowiła przyznać równorzędne miejsca oraz nagrody finansowe ufundowane przez GDK Lipnica Murowana oraz „Społem” PSS z Bochni.

Kolejny raz również przybyli widzowie mieli okazję wyboru wieńca dożynkowego publiczności. Liczbą 120 głosów tym razem wygrała Lipnica Dolna, do której powędrował kosz smakołyków ufundowany przez „Społem” PSS z Bochni oraz wentylator podłogowy ufundowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ręce publiczności trafiły natomiast: rośliny i drzewka ze Szkółki Roślin Ozdobnych „EkoGarten” Państwa Barbary i Ryszarda Grzesików z Lipnicy Górnej, wentylator biurkowy od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, talon na pakiet rodzinny lodów od Lodów Tradycyjnych „U Szymona” z Lipnicy Murowanej oraz talon na pakiet rodzinny lodów ufundowany przez Lody Włoskie z Lipnicy Murowana Pana Kamila Lalika.

 Wiele emocji i wrażeń przysporzył turniej wiejski o „dzban lipowego miodu”, w którym wzięły udział reprezentacje wszystkich miejscowości naszej gminy wraz z sołtysami. Miał on charakter sztafety. Po zajęciu wyznaczonego miejsca każdy zawodnik musiał w jak najszybszym czasie wykonać swoje zadanie, by umożliwić start kolejnej osobie. Konkurencjami, które pojawiły się w tegorocznej edycji były: Wykopki, Strach ma wielkie oczy, Wieża z klocków, Slalom ogrodnika, Reanimacja sołtysa oraz Szukanie igły w stogu siana. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwała komisja w składzie: Paweł Heród – inspektor w Urzędzie Gminy Lipnica Murowana, Dorota Wnęk oraz Jarosław Krzak – instruktorzy GDK Lipnica Murowana. Pierwsze miejsce zajęła Lipnica Górna, która wszystkie konkurencje wykonała w czasie 3 minut i 2 sekund i to w jej ręce trafiło główne trofeum – dzban lipowego miodu.

Wiele tego popołudnia działo się na estradzie. Z pełnym humoru skeczem „W poczekalni u medyka” wystąpił Zespół „Górzanie” z Lipnicy Górnej. Piękne muzyczne widowisko zafundowała nam Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej pod batutą kapelmistrza – Adama Sowy. Z kolei na zakończenie z folkowo-rockowym repertuarem zaprezentował się zespół „Nieaktualni” z Nowego Wiśnicza.

O niezwykłe, kulinarne doznania wszystkich przybyłych na stadion zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, które przygotowało smakowitą, pełną specjałów degustację. Równie pysznie i kolorowo było na konkursie kulinarnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. Do udziału zgłosiło się 10 uczestniczek z naszej gminy. Kulinarnym mistrzem okazała się Pani Elżbieta Konieczna. Drugie miejsce zajęła Pani Bogumiła Kowalczyk, zaś trzecie Pani Anna Konieczna. Wszystkie uczestniczki otrzymały nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Jak i poprzedniego dnia, tak i w niedzielę o najmłodszych zadbała Ochotnicza Straż Pożarna z Lipnicy Górnej oferująca przejażdżki melexem, watę cukrową, popcorn oraz zabawy zręcznościowe – „zbijanie ognia”. Niezapomnianą atrakcją dla dzieci i dorosłych także, było niezwykle barwne, emocjonujące i atrakcyjne wesołe miasteczko „Lunapark Luna” z Czech z karuzelami, samochodami i kulami wodnymi. 

Słoneczne, pełne folkloru, ludowych akcentów i niesamowitych atrakcji Dożynki Gminne przechodzą do historii. Widzimy się za rok!

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content