U progu jesieni świętujemy dzień dziękczynienia za dary ziemi, za ziarna, z których powstał pięknie wypieczony chleb. Uroczystości dożynkowe są wpisane w pejzaż najważniejszych wydarzeń w kalendarzu każdego rolnika, co roku swoją barwą i obfitością przyciągają mieszkańców i gości.

W naszej gminie również o tej porze chylimy czoło przed tymi, którzy dla ziemi i z płodów ziemi żyją. 15 sierpnia święto plonów rozpoczęło się Mszą św. celebrowaną przez ks. Proboszcza Mariusza Jachymczaka. Następnie grupy obrzędowe w barwnym korowodzie przejechały na stadion sportowy w Lipnicy Dolnej, gdzie miały miejsce dalsze wydarzenia dziękczynne.

Przybyłych mieszkańców oraz zaproszonych gości powitał Wójt Gminy – Tomasz Gromala, który w pierwszej kolejności serdecznie podziękował rolnikom za trudną pracę, za ich codzienny znój i ciężko spracowane dłonie.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Barbara Chrobak – Poseł na Sejm RP, Władysław Kosiniak-Kamysz – Poseł na Sejm RP, Adam Kwaśniak – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Ludwik Węgrzyn – Starosta Powiatu Bocheńskiego,  Anna Kądzielawa – kierownik bocheńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Mariusz Dymura – komendant Komendy Powiatowej Policji w Bochni,  Józef Radzięta – radny Rady Powiatu Bocheńskiego, Ryszard Drożdżak – radny Rady Powiatu Bocheńskiego, radni rady gminy Lipnica Murowana z przewodniczącym Stanisławem Włodarczykiem.

Występy dożynkowe przygotowane przez zespoły i grupy obrzędowe oceniała komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Żołna – Zdunek, Kinga Kozioł-Matlęga, Tadeusz Goryl. Po ich zakończeniu w kategorii wieniec tradycyjny postanowiono przyznać  dwie równorzędne nagrody dla: Sołectwa Lipnica Dolna (wieniec przygotowywali mieszkańcy przysiółków  Dominikówka od Gosprzydowej i  Herody tj., okręg wyborczy nr 3) oraz Sołectwa Rajbrot. W kategorii wieńca współczesnego trzy równorzędne nagrody przyznano dla: Sołectwa Lipnica Murowana, Sołectwa Borówna, Sołectwa Lipnica Górna. Na ręce gospodarza gminy – wójta Tomasza Gromali każda grupa złożyła symboliczny bochenek chleba, którym została poczęstowana zgromadzona publiczność.

W trakcie przedstawiania obrzędów dożynkowych, publiczność mogła wybrać swój wieniec. Do konkursu przystąpiło prawie 300 osób. Bezkonkurencyjnie zwyciężył wieniec wykonany przez Grupę Obrzędową „Górzanie” z Lipnicy Górnej. Nagrody dla zwycięskiej grupy oraz uczestników konkursu ufundowali: Lewiatan – Delikatesy Zachęta, Szkółka Roślin Ozdobnych „Eko-Garten” Barbary i Ryszarda Grzesik z Lipnicy Górnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie.

Podczas dożynek miało miejsce rozstrzygnięcie „Śliwkowego konkursu kulinarnego”, którego organizatorem było Stowarzyszenie na Śliwkowym Szlaku. Na podium stanęły mieszkanki Lipnicy Dolnej: pani Anna Konieczna, pani Maria Bereta oraz pani Agata Pietrzyk.

Jednak to nie był koniec kulinarnych popisów. Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej przygotowało dożynkową degustację potraw regionalnych, która podbiła podniebienia smakoszy tradycyjnych dań i przekąsek.

Na scenie również wiele się działo, a to za sprawą Grupy Obrzędowej „Górzanie”, która wystawiła „Lipnickie wesele” z tradycyjnymi, a często już zapomnianymi obrzędami i przyśpiewkami weselnymi. Kiedy nastał mrok, folklorystycznymi dźwiękami bawiła nas Kapela Ludowa. 

Serdeczne podziękowania za  pracę i wysiłek włożony w zbiór plonów, którymi obdarzyła nas ziemia składamy wszystkim rolnikom, za dbałość, aby się nic nie zmarnowało i dla nas wszystkich wystarczyło. Mieszkańcom gminy dziękujemy za kultywowanie dożynkowych zwyczajów, wykonanie wieńców, przygotowanie obrzędów ośpiewania oraz barwnego korowodu.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content