W czwartkowe przedpołudnie, 10 marca w progach Gminnego Domu Kultury gościliśmy niezwykłych gości. Na warsztaty wykonywania tradycyjnych, lipnickich palm przybyły do nas bowiem Misie, Motylki, Pszczółki, Jeżyki oraz Sówki czyli dzieci uczęszczające do Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej wraz z wychowawcami i opiekunami.

Jako pierwsze historię Konkursu, postać inicjatora, symbolikę palmy poznały grupy młodsze czyli Misie i Motylki, w drugiej turze krótkiego wykładu wysłuchały Pszczółki, Jeżyki oraz Sówki. Były również archiwalne i współczesne filmy ukazujące Niedzielę Palmową. Po ich projekcji niezwykle spostrzegawczy mali słuchacze i obserwatorzy od razu zauważyli różnice zarówno w wyglądzie palm jak i lipnickiego rynku na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

W ostatniej części zajęć przedszkolaki z nieukrywanym zainteresowaniem przyglądały się jak od podstaw wykonuje się palmy oraz jak się je dekoruje. Dzieci w trakcie spotkania zadawały bardzo dużo pytań, jak również przytaczały historie palmowe ze swoich domów oraz z samego Konkursu, w którym już często wielokrotnie brały udział.

Za przekazaną wiedzę i uczestnictwo w warsztatach otrzymaliśmy piękne, pamiątkowe podziękowanie oraz upominki od wdzięcznych przedszkolaków i ich pań. Ze swojej strony również bardzo dziękujemy za odwiedziny i cieszymy się, że nauczyciele starają się, już od małego rozwijać w dzieciach umiłowanie do lokalnego dziedzictwa i podtrzymywania osobliwych tradycji.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content