W dniu 12 marca 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie odbyła się Rada ds. Produktów Tradycyjnych, której przewodniczył wicemarszałek Wojciech Kozak. Wśród kandydatów do wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych znalazły się dwa produkty z gminy Lipnica Murowana. Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej prezentował herbatę lipową „Lipnicką lipinę”, zaś pan Andrzej Wnęk chleb ekologiczny „Razowiec lipnicki”.

W spotkaniu uczestniczyła również pani Katarzyna Łagosz – przedstawiciel Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku”. Po zaprezentowaniu i przeprowadzonej degustacji Rada pozytywnie zaopiniowała obydwa wnioski. Kolejny krok to przekazanie dokumentów do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który dokona ich ponownej weryfikacji oraz zadecyduje o wpisie na Listę Produktów Tradycyjnych.

 

Lipnicka lipina

Była spożywana od dawna w rejonie Lipnicy Murowanej jako codzienny napój, który może zastąpić herbatę. Lipina jest parzona z suszonych kwiatów lipowych. Kwiaty te pozyskuje się od końca czerwca do połowy lipca (nie później niż do 15 lipca). Muszą one być w pełni rozwinięte, lecz nie mogą posiadać oznak zawiązania owocu. Powinny być zbierane podczas słonecznej pogody, nie po deszczach, w porze popołudniowej, z drzew rosnących z dala od uczęszczanych dróg. Przed suszeniem należy obrać kwiaty z gałązek lipowych i usunąć liście znajdujące się przy kwiatach. Lipinę należy suszyć w ciepłym i zacienionym miejscu przez okres 4 – 5 dni.

Lipnicka lipina posiada szereg właściwości zdrowotnych. Stosowana jest głównie jako środek, który ma pomóc przy przeziębieniu, grypie, anginie, zapaleniu gardła i krtani. Z dodatkiem naturalnego miodu to znakomity środek rozgrzewający i napotny. Może również służyć do przygotowania inhalacji, które pomagają przy kaszlu, zapaleniu oskrzeli i infekcjach dróg oddechowych. Wywar stosowany jest również jako środek do okładów i płukania w różnego rodzaju stanach zapalnych.

Razowiec lipnicki

To chleb z ekologicznej mąki razowej z pełnego przemiału, na tradycyjnym zakwasie chlebowym, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd i smak. Jest nierozerwalnie związany z tradycjami rodzinnymi państwa Wnęków, zamieszkującymi Lipnicę Górną (gm. Lipnica Murowana), u których wypiek pieczywa we własnym gospodarstwie sięga czasów przedwojennych. Receptura i przepis na razowiec lipnicki pochodzi z domu rodzinnego Andrzeja Wnęka. Od 2000 r. chleb ten jest sprzedawany głównie w sklepach z żywnością ekologiczną na terenie Krakowa i Śląska. Jest to chleb niezwykle trwały, który przechowywany w odpowiednich warunkach może zachować świeżość nawet do miesiąca czasu.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content