Kolejny już raz wedle utartej tradycji w ostatnią niedzielę karnawału w Lipnicy Górnej odbył się Zapustny Przegląd Grup Cygańskich. Barwne widowisko pełne śpiewu, tańca, śmiechu i wróżb przyciągnęło tłumy widzów, którzy z zaciekawieniem oglądali przygotowane przez grupy prezentacje.

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 7 zespołów: 4 w kategorii dziecięco-młodzieżowej oraz 3 w kategorii dorosłej. Występy oceniała komisja artystyczna w składzie:

– Faustyna Wieciech – autorka tekstów, poetka

– Stanisław Włodarczyk – przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana

– Adam Wnęk – wieloletni członek Kabaretu „Jagodziorze” z Lipnicy Górnej, przewodniczący.

Po obejrzeniu wszystkich programów oraz naradzie jury postanowiło przyznać,

W KATEGORII GRUP DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWYCH:

I miejsce dla „Rajskich Cyganiątek” z Rajbrotu

II miejsce dla „Młodych Cyganów” z Rajbrotu

oraz dwa równorzędne III miejsca dla „Małych Cyganów” ze Świetlicy Wiejskiej z Lipnicy Górnej oraz grupy „Lipniczanie” – Kółko Teatralne z Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej.

W KATEGORII GRUP DOROSŁYCH:

I miejsce dla zespołu „Razem” z Lipnicy Murowanej

oraz dwa równorzędne II miejsca dla Grupy Obrzędowej „Kasztany” z Lipnicy Dolnej oraz Zespołu Pieśni „Raj” z Rajbrotu.

Ponadto przyznano nagrody indywidualne dla Hanny Gunia – najmłodszej uczestniczki przeglądu, za choreografię, strój i spontaniczność oraz dla Emilii Krzywda za solowy występ.

Na Zapustny Przegląd Grup Cygańskich przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala, Radny Powiatu Bocheńskiego – Józef Radzięta, radni Rady Gminy Lipnica Murowana, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Rajbrocie – Jolanta Koszmider, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lipnicy Murowanej – Maria Lubańska, pracownicy Urzędu Gminy w Lipnicy Murowanej, sołtysi, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych.

Za pomoc w przygotowaniu przedsięwzięcia składamy podziękowania Kołu Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Górnej. Wszystkim zaś grupom cygańskim, instruktorom i opiekunom serdecznie dziękujemy za kultywowanie pięknego, cygańskiego zwyczaju oraz wspólną, ostatkową zabawę.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content