Sobota i niedziela wypełnione były po brzegi atrakcjami, które przyciągnęły tłumy gości i widzów. A wszystko to za sprawą organizowanego w dniach 12-13 sierpnia Święta Gminy Lipnica Murowana oraz Dożynek Gminnych. Iście wakacyjna pogoda dodatkowo motywowała do przyjścia za Dwór Ledóchowskich i uczestnictwa w przygotowanych wydarzeniach, koncertach, niespodziankach.

Sobotę rozpoczęliśmy Rodzinnym Rajdem Rowerowym „Tour de Pogórze”, który Gminny Dom Kultury organizował wraz ze Stowarzyszeniem „Na Śliwkowym Szlaku”. Współorganizatorami byli Gmina Lipnica Murowana oraz miejscowe Ochotnicze Straże Pożarne. W rajdzie, którego trasa liczyła ponad 14 kilometrów i prowadziła drogami na terenie naszej gminy, wzięło udział kilkudziesięciu uczestników. Poza naszymi mieszkańcami gościliśmy rowerzystów między innymi z Nowego Wiśnicza, Tarnawy, Iwkowej, Burzyna, Cieżkowic, Borzęcina, Wierzchosławic, Tarnowa, Bogumiłowic, Czchowa, Tarnowca, Wieliczki, Szarowa, Kobylanki, Bochni, Tuchowa, Gryfina, Żegociny. Rajd, który nie był formą wyścigu i został przeprowadzony przy nieograniczonym ruchu drogowym, rozpoczęliśmy tuż po godzinie 16. Uczestnicy pilotowani przez samochód OSP przemierzali trasę, po drodze zatrzymując się w wyznaczonych punktach kontrolnych, by tam zaznaczać swoje przybycie na specjalnych kartach. Zaliczenie całej trasy decydowało o wzięciu udziału w losowaniu nagrody głównej oraz dodatkowych upominków. Pierwsi uczestnicy pojawili się na mecie już o godzinie 17:30, niektórym pokonanie trasy zajęło więcej czasu. Nagroda główna rajdu – „Złoty Wieniec Lipowy”, trafiła do 6-letniego mieszkańca Lipnicy Górnej – Leosia Fiter. Nagrody otrzymali również: najmłodsza uczestniczka rajdu – Alicja Gryboś z miejscowości Kobylanka oraz najstarszy rowerzysta – pan Adam Nożkiewicz z Żegociny. Dla kilkunastu pozostałych osób zostały także rozlosowane sportowe nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom rajdu serdecznie dziękujemy za wspólne zmagania i mamy nadzieję, niezapomniane wrażenia. Z tego miejsca za pomoc i bezpieczny przebieg rajdu dziękujemy również strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy, Policji oraz Stowarzyszeniu Malta Służba Medyczna Oddział Tarnów.

Dzieci przybyłe w sobotę za Dwór Ledóchowskich miały możliwość wzięcia udziału w grach, zabawach i konkurencjach sportowych, po zakończeniu których otrzymały pamiątkowe nagrody. Była również smakowita degustacja produktów regionalnych, gdzie mogliście Państwo skosztować razowca lipnickiego, proziaków, suszonej śliwki, miodów, muffinek ze śliwką, naturalnych soków i wielu innych smakołyków.

Sobotni wieczór był z kolei czasem na letnie kino plenerowe. Seanse poprzedzone były profilaktycznymi konkursami z nagrodami skierowanymi do wszystkich przybyłych. O godzinie 20:00 widzowie, na leżakach czy kocach wyruszyli w bajkową podróż z dawnymi kultowymi kreskówkami takimi jak m.in. znany i lubiany Reksio. Z kolei pełna humoru, nieprzewidzianych zwrotów akcji i sytuacji oraz prawdziwego rodzinnego życia, komedia „Rodzina od zaraz” dopełniła nasze sobotnie świętowanie.  

Niedzielę czyli drugi dzień naszego świętowania rozpoczęliśmy Mszą św. dożynkową – dziękczynną za zebrane tegoroczne plony, której przewodniczył proboszcz lipnickiej parafii ks. Mariusz Jachymczak. Następnie korowód z wieńcami udał się na plac za Dworem Ledóchowskich w Lipnicy Dolnej, by tam po oficjalnym rozpoczęciu wydarzenia przez Panią Agnieszkę Żołna-Zdunek – dyrektor Gminnego Domu Kultury oraz Wójta Gminy Lipnica Murowana – Tomasza Gromalę, rozpocząć konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wszystkie, piękne i misternie wykonane wieńce oraz sceniczne prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Maria Krzyszkowska – twórca ludowy, Stanisław Włodarczyk – animator kultury, Bogdan Polek  – plastyk. Wzorem ubiegłych lat był i  konkurs na najpiękniejszy winiec dożynkowy publiczności. Tym jednak razem mieszkańcy danej miejscowości naszej gminy nie mogli głosować na wieniec ze swojego sołectwa, tylko na pozostałe cztery. Na wspaniałą degustację potraw regionalnych, z której datki zostały przekazane na leczenie i rehabilitację chorych, małych mieszkańców naszej gminy, wszystkich uczestników wydarzenia zaprosiło Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej.

Widowiskowym punktem tegorocznych Dożynek Gminnych był Turniej Sołectw „O dzban lipowego miodu”. Reprezentacje wszystkich pięciu miejscowości stanęły ze sobą w szranki i biorąc udział w czterech przygotowanych konkurencjach walczyło o główne trofeum. Było więc szukanie monet w zbożu, rzuty ziemniakami do kosza, rozwijanie folii stretch oraz slalom z kapustą na łopacie. Ostatecznie najlepsi okazali się zawodnicy reprezentujący miejscowość Lipnica Górna, drugie miejsce powędrowało do Borównej, trzecie do Rajbrotu, zaś wyróżnienia otrzymały sołectwa: Lipnica Dolna oraz Lipnica Murowana. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną, wesołą zabawę.

Podczas obrad jury, regionalnie i z przytupem na scenie zaprezentowała Łapanowska Kapela Biesiadna. Kolejny też raz podczas Święta Gminy wręczone zostały certyfikaty Marka Gminy Lipnica Murowana, które corocznie po wcześniejszym głosowaniu kapituły, trafiają w ręce dwóch osób bądź instytucji zaangażowanych w promowanie naszej gminy i budowanie jej marki. Tym razem statuetki powędrowały do Zespołu Pieśni RAJ z Rajbrotu oraz gospodarstwa Państwa Kingi i Dariusza Heródów z Lipnicy Dolnej, którym serdecznie gratulujemy!

Nadszedł w końcu czas na poznanie werdyktu w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja postanowiła przyznać cztery równorzędne pierwsze miejsca dla: Grupy Obrzędowej „Kasztany” z Lipnicy Dolnej, Zespołu Regionalnego „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespołu Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Grupy Obrzędowej „Razem” z Lipnicy Murowanej oraz drugie miejsce dla Grupy Obrzędowej z Borównej. Komisja podkreśliła ogromne zaangażowanie zespołów w wykonie wieńców żniwnych, kultywowanie dożynkowych tradycji oraz piękne sceniczne prezentacje. Do udziału w Dożynkach Powiatowych, które odbędą się w niedzielę 27 sierpnia w Bochni jury nominowało wieniec przygotowany przez sołectwo Lipnica Górna. Poznaliśmy również laureata konkursu na wieniec dożynkowy publiczności, którym okazało się sołectwo Lipnica Dolna. Miejscowość otrzymała pamiątkowy dyplom oraz okazały krzew od sponsora – firmy Eko-Garten z Lipnicy Górnej. Następnie wśród publiczności biorącej udział w konkursie zostały rozlosowane nagrody. W tym miejscu za wsparcie finansowe i rzeczowe oraz wspaniałe upominki serdecznie dziękujemy tegorocznym sponsorom, którymi byli: – Bacówka Towary Tradycyjne z Rajbrotu, Firma Transportowo-Spedycyjna DĘBEX z Lipnicy Dolnej, Szkółka Roślin Ozdobnych EKO-GARTEN Barbara i Ryszard Grzesik z Lipnicy Górnej, Firma Kawalec – Lody Tradycyjne „U Szymona”, Borówkowy Rój z Lipnicy Górnej Państwa Anny i Rafała Markowskich, Firma JURA z Rajbrotu, Studio Kwiatowe JAGODA z Lipnicy Murowanej, Sklep Spożywczo-Przemysłowy „U Eli” z Lipnicy Murowanej, Starostwo Powiatowe w Bochni, Gospodarstw Tradycyjne – produkcja pieczywa Pana Andrzeja Wnęka z Lipnicy Górnej.

Po godzinie 19:00 na scenie pojawiła się Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej pod batutą kapelmistrza Adama Sowy. Muzycy wykonali wiele pięknych utworów i aranżacji. Były marsze, przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej oraz utwory ludowe. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na koncert gwiazdy wieczoru, którą w tym roku była URSZULA wraz z zespołem. Charyzmatyczna, rockowa wokalistka stworzyła niezwykłe widowisko, w czasie którego usłyszeliśmy jej największe przeboje takie jak: „Rysa na szkle”, „Konik na biegunach”, „Na sen”, czy niezwykle melancholijne „Dmuchawce, latawce, wiatr”. Tuż po koncercie nad lipnickim niebem pięknie rozbłysnęły tysiące sztucznych ogni. Widowiskowy pokaz dopełniony muzyką wzbudził zachwyt wszystkich widzów.

Fantastyczna zabawa i dyskoteka pod gwiazdami, którą profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem poprowadził DJ Robertus zakończyła obchody dwudniowego Święta Gminy.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorem – Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej. Patronat medialny objęły portale:www.mojabochnia.pl, www.informatorbrzeski.pl, www.bochnianin.pl oraz www.bochniazbliska.pl.

Na zakończenie wszystkim sponsorom oraz osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie i pomoc podczas naszego dwudniowego świętowania jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania!

Foto: Paweł Heród

GALERIA ZDJĘĆ – SOBOTA – 12.08.2023

GALERIA ZDJĘĆ – NIEDZIELA – 13.08.2023

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content