Minęły dwa tygodnie ferii. Możemy teraz podsumować co się działo. A na Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Dolnej działo się bardzo dużo. Wszystko dzięki Fundacji Wspomagania Wsi, która dofinansowała zajęcia edukacyjno – kulturalne i dzięki której dzieciaki miały naprawdę Pożyteczne Ferie 2013.

W ramach projektu najpierw spotkały się z  panem  Bronisławem  Muchą – członkiem cechu kowalskiego, który opowiedział im o funkcjonowaniu Cechu Kowalskiego, o jego członkach, ich prawach i obowiązkach wynikających z przynależności do tego bardzo starego stowarzyszenia. Następnie dzieci  uczestniczyły w warsztatach samodzielnego wykonywania świec z wosku pszczelego.  Zadbały też o zwierzaki zimą wykonując plakaty i rozwieszając je po swojej okolicy, a następnie pomogły  ocieplić budę psa oraz zakupiły mu nową miskę.

Najwięcej przeżyć dostarczyła im wycieczka na Bacówkę „Biały Jeleń” w Iwkowej, gdzie zwiedziły mini zoo,  upiekły kiełbaski przy ognisku oraz zwiedziły pieszo okolicę. Ponadto zapoznały się z ekologiczną żywnością i sposobami jej uprawy. Mieli też możliwość podpatrzeć jak dawniej mieliło się ziarno oraz wypiekało chleb w tradycyjnym piecu.

To dało im podstawy do zrealizowania kolejnego punktu programu, a mianowicie przygotowania zdrowych i smacznych przekąsek. Pracę rozpoczęli od zaprojektowania atrakcyjnych posiłków,        a następnie samodzielnie przygotowały owocowe zwierzaki, kolorowe kanapki oraz mleczne co nieco.

Na zakończenie projektu dzieciaki przygotowały degustację swoich potraw dla dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe we wszystkich świetlicach wiejskich w naszej gminie.

Ferie zimowe się skończyły i czas wrócić do szkoły, ale na pewno długo będą wspominać zajęcia świetlicowe zrealizowane dzięki  dofinansowaniu przez Fundację Wspomagania Wsi.

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content