Za nami pierwszy  tydzień Wesołych Ferii 2015, tym razem organizowanych pod hasłem „Poznajemy kontynenty”. Uczestnicy mają okazję poznawania kultur, zabytków, charakterystycznych miejsc, zakątków przyrodniczych czy kulinarnych specjałów danych regionów świata.  Śmiało możemy powiedzieć, że spotkania łączą w sobie to co przyjemne z tym co pożyteczne.

ŚWIETLICA W BORÓWNEJ

Na zajęciach dzieci z ochotą „zwiedzały” wybrane państwa Europy oraz dowiedziały się wielu ciekawostek o Unii Europejskiej. W pierwszym tygodniu przyjrzały się bliżej Francji, Holandii, Włochom oraz naszej ojczyźnie. Nie zabrakło paryskiego pokazu mody, włoskiego spaghetti, wykonywania charakterystycznych holenderskich tulipanów oraz flag poszczególnych krajów. Wnętrze świetlicy ozdobiła nowa, zimowa gazetka. Po intensywnej pracy był też jednak czas na zabawy integracyjne oraz spacery po okolicy.

ŚWIETLICA W LIPNICY GÓRNEJ

Dość daleko, bo aż do Ameryki Północnej „polecieli” mali mieszkańcy Lipnicy Górnej. Zajęcia rozpoczęli od kończących okres karnawału warsztatów kulinarnych, w czasie których przygotowali i upiekli pyszne faworki. Odkrywcy z chęcią zapoznali się z rzekami Ameryki Północnej, wykonali prace plastyczne na temat „Kontynent w oczach dzieci”, flagi Kanady i Stanów Zjednoczonych, zaś kolorowe pióropusze ozdobiły ich głowy i zmobilizowały do zabawy w Indian. By zaczerpnąć świeżego powietrza dzieciaki spacerowały po okolicy. Z wizytą udały się także do autorki tekstów, rodzimej poetki – pani Faustyny Wieciech.

ŚWIETLICA W LIPNICY DOLNEJ

Na Czarny Ląd „wybrali się” uczestnicy zajęć organizowanych przez świetlicę w Lipnicy Dolnej. I tutaj nie zabrakło ostatkowych faworków które w mig po upieczeniu zniknęły z talerzyków. Dzieci z ochotą tańczyły w rytm afrykańskich melodii, na dodatek w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach. Strojach wykonanych oczywiście samodzielnie. Ścianę świetlicy ozdobił zarys kolorowej Afryki, który został uzupełniony flagami poszczególnych republik. Nie zabrakło również recytatorsko-teatralnych występów, których bohaterem był doskonale znany wszystkim „Murzynek Bambo”.

ŚWIETLICA W LIPNICY MUROWANEJ

Mroźna i biała Antarktyda to hasło przewodnie spotkań w świetlicy w Lipnicy Murowanej. W czasie pierwszego tygodnia zimowych ferii nie mogło więc zabraknąć budowy igloo, przebierania się w strój niedźwiadka oraz najsławniejszego mieszkańca kontynentu – Eskimosa. Dzieci poznały wiele ciekawostek o samym kontynencie oraz zamieszkujących go Inuitach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe, integracyjno-ruchowe, pieczenie faworków. Nie obyło się bez warsztatów plastycznych i bibułkarskich oraz wykonywania wielkiej planszy z zarysem Antarktydy.

ŚWIETLICA W RAJBROCIE

Dużo działo się w Rajbrocie, gdzie uczestnicy poznawali Australię. Po zapoznaniu przyszedł czas na wykonywanie karnowałowych masek oraz pełen słodkości dzień, w czasie którego upieczono faworki i ciasteczka a na stole nie zabrakło również pączków. Dzieci wyszukiwały w encyklopediach, książkach oraz na stronach www najważniejsze informacje o kontynencie. Wspólnymi siłami powstał plakat Australii z zaznaczeniem wspaniałej rafy koralowej, bogatej roślinności i różnorodności zwierząt. Uczestnicy na chwilę przenieśli się na odległy kontynent skąd wysłali do swoich bliskich pocztówki z pozdrowieniami. Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty piekarskie, zajęcia plastyczne, gry i zabawy sportowe oraz bajkowy seans. 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content