Czas dwutygodniowego wypoczynku dobiegł końca. Tym samym zakończyły się zorganizowane na czas ferii zimowych zajęcia prowadzone przez świetlice wiejskie z terenu gminy Lipnica Murowana. Liczba uczestników świadczy o tym, że spotkania prowadzone były w ciekawy sposób, który zachęcał do odwiedzin świetlicy w czasie kolejnych dni. Pełne energii dzieci z zapałem i dużym zaangażowaniem przystępowały do prac i zadań proponowanych przez instruktorów. Nie sposób zliczyć wszystkich wytworów sprytnych rączek uczestników, które powstały i zdobiły pracownie, parapety i ściany.

Nie mogło zabraknąć zimowych pejzaży wykonanych w technice collage’u, szkolonych przyborników, karnawałowych, strojnych masek, karmników dla ptaków wykonywanych z surowców wtórnych, wazonów z butelek czy glinianych naczyń i ozdób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne. To właśnie w czasie ich trwania powstały pyszne ciasteczka, ptasie mleczko czy zapustny chrust.

Szczególnym wydarzeniem drugiego tygodnia ferii zimowych była wycieczka do Tarnowskiego Teatru i na Bacówkę „Biały Jeleń” w Iwkowej, w której uczestniczyło ponad 90 dzieci z terenu naszej gminy. Wycieczka została dofinansowana przez Gminę Lipnica Murowana w ramach programu profilaktycznego „Akcja Zima – Stop Nałogom!”. Około godziny 9:00 do Tarnowa wyruszyły dwa autokary pełne uśmiechniętych i gotowych na nowe przygody dzieciaków. Pierwszym punktem programu było obejrzenie spektaklu pt. „Lokomotywa” w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego. W czasie godzinnego widowiska na scenie oprócz lokomotywy, jako stałego elementu dekoracji pojawiło się wiele innych znanych z polskiej poezji dziecięcej postaci wraz z charakterystycznymi dla nich rekwizytami. Wśród bohaterów, którzy wywołali największe wybuchy radości i aplauzu znaleźli się: Słoń Trąbalski, Zosia Samosia, Paweł i Gaweł, Kaczka Dziwaczka, Murzynek Bambo czy Pchła Szachrajka. Efekty świetlne, barwne stroje oraz część muzyczna nadały widowisku dodatkowego uroku. Tuż po nim miało miejsce zwiedzanie budynku teatru. Dzieci miały okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy o samym miejscu, jak również o aktorach i pozostałym personelu. Pełni humoru uczestnicy wyruszyli w dalszą drogę. Bacówka „Biały Jeleń” w Iwkowej była kolejnym punktem wycieczki. Podzieleni na grupy poznawaliśmy poszczególne jej zakątki oraz przemiłych mieszkańców. Sporo czasu zajęło zwiedzanie mini-zoo. Jako pierwsze na horyzoncie pojawiły się głośne gęsi, tuż po nich psy i koty, aż wreszcie przyjaźnie nastawione do najmłodszych konie. To w ich boksach spędziliśmy najwięcej czasu. Wiele uwagi zostało poświęcone sympatycznemu osiołkowi oraz kozie Beli. Dużym zdziwieniem zostały przywitane dziki koloru… białego. W kilkuosobowych grupach podziwialiśmy wnętrze drewnianej zabudowy bacówki wraz z wyposażeniem z początku XX wieku oraz tak rzadko już spotykanym klepiskiem. Naszym oczom ukazał się także pochodzący z 1874 roku spichlerz. Po zwiedzaniu przyszła pora na degustację potraw regionalnych oraz smażenie kiełbasek na grillu. Biorąc pod uwagę fakt, że w czasie naszej wędrówki po iwkowskich terenach z nieba zaczęły spadać ogromne płatki puszystego śniegu ciepły posiłek i gorąca herbata były jak najbardziej wskazane. Dopiero co upieczone drożdżówki z jabłkiem były wspaniałym deserem. Po pysznym posiłku nadszedł czas na prelekcję pn. „Stop Nałogom!”. W czasie pogadanki podkreślone zostało jak ważne jest dbanie o zdrowie i prawidłowy rozwój organizmu oraz zostały zaprezentowane formy ciekawego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Zadowoleni choć już troszkę zmęczeni wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Kolejny raz przyjemne zostało połączone z pożytecznym. I jak łatwo wywnioskować po radosnych buziach i długich wspomnieniach jest to połączenie jak najbardziej dobre.

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content