W Wiejskim Domu Ludowym w Lipnicy Górnej, w sobotę, 23 listopada, Gminny Dom Kultury zorganizował Podsumowanie Roku Kulturalnego. Wydarzenie zainaugurowała kapela Górzanie powitalnym marszem dla wszystkich przybyłych gości.

Na zaproszenie Organizatorów odpowiedzieli: wójt gminy Tomasz Gromala, wicestarosta powiatu bocheńskiego Ryszard Drożdżak, przewodniczący Rady Gminy Damian Gaża wraz z Radnymi Rady Gminy, ksiądz proboszcz Mariusz Jachymczak, siostra przełożona Renata Kolada wraz z siostrą Dorotą Kędziorą, Patrycja Walczak i Piotr Buglewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oddział w Tarnowie, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Grupa „Impresja” z Lipnicy Dolnej, Grupa Obrzędowa z Borównej, Grupa Obrzędowa „Razem” z Lipnicy Murowanej, Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, sołtysi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy, mistrzowie palm, przedstawiciele OSP z terenu naszej gminy, sponsorzy. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor GDK Agnieszka Żołna-Zdunek. Wydarzenia i przedsięwzięcia realizowane lub współorganizowane przez Gminny Dom Kultury w mijającym roku, zostały przedstawione w prezentacji pt. „Z kroniki wydarzeń kulturalnych”. Dekoracyjnie przyozdobiono również salę – kartkami z kalendarza, na których zaznaczono ważne daty i wydarzenia kulturalne inicjowane w mijającym roku. Nie przez przypadek tegoroczne Podsumowanie odbyło się właśnie w Lipnicy Górnej, bowiem Zespół Regionalny „Górzanie” promował swoją płytę „Na lipnicką nutę”, którą nagrał dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego. Projekt do tego zadania został napisany przez Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne z Lipnicy Murowanej. Na płycie znalazły się piosenki lokalne – górzańskie. Zostały wybrane aby uchronić od zapomnienia melodie i teksty, które śpiewały minione pokolenia, a także aby promować folklor regionu, Zespół i Lipnicę Murowaną. Nad muzyczną stroną tego projektu czuwał Wiesław Wnęk, organizacyjnie ogarnęła całość Danuta Trojanowska, koordynatorem projektu była Dorota Wnęk. Gościnnie zasilili kapelę: Emilia Rucińska – skrzypce, Mirosław Kita – kontrabas, Ireneusz Stańczak – trąbka, Wojciech Stańczak – trąbka. Wszyscy zaangażowani w to zadanie wykonali kawał dobrej roboty! Efekt, pamiątka, promocja na medal!

Scena tego dnia należała do „Górzan” i Orkiestry Dętej. Tak się pięknie złożyło, że w tym roku obydwa zespoły obchodzą swoje jubileusze powstania – Orkiestra Dęta – 95 lat, Zespół „Górzanie” – 25 lat!  Gratulacje i życzenia Jubilatom złożyli, Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Lipnica Murowana oraz Wicestarosta Powiatu Bocheńskiego, a wszyscy zebrani odśpiewali radosne „sto lat”.  

Podsumowanie Roku Kulturalnego to święto ludzi i pasjonatów lokalnej kultury, którą z zaangażowaniem, z potrzeby serca, bezinteresownie tworzą i pielęgnują, a poprzez swoją pracę promują gminę Lipnica Murowana.  Za otwartość, pomoc, zaangażowanie i współpracę podczas realizacji kulturalnych 2019 roku,  zostały wręczone przybyłym okolicznościowe upominki – płyty Zespołu Regionalnego „Górzanie”, z przesłaniem radości, pozytywności i inspiracji. Bo jak pisał Johann Wolfgang von Goethe, „Gdzie słyszysz śpiew – tam wejdź, tam dobre serce mają. Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają.” 

To było niezapomniane spotkanie jednej, wielkiej, kulturalnej rodziny! Muzyka, śpiew, rozmowy, tort jubileuszowy – rozkosz podniebienia i nieustający uśmiech na twarzach … sprawiają, że z radością i zapałem wchodzić będziemy w kolejny kulturalny rok, który stawia przed nami kolejne wyzwania i propozycje …, który już za progiem …

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content