Zakończyliśmy drugi tydzień intensywnych zajęć realizowanych w ramach projektu „Podaj dalej” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Borównej. Był to czas pełen niezapomnianych wrażeń za sprawą wycieczki do Kopalni Soli w Bochni, interesujących spotkań z ciekawymi ludźmi oraz wspólnego dnia podsumowującego zajęcia wakacyjne pt. „Trochę kultury dla natury”.

Zwiedzanie kopalni to doskonały sposób na poznanie dawnych technik wydobywczych. Specyficzny nastrój podziemi, zdawał się przenosić dzieciaki w odległe stulecia. Stare wyrobiska dostarczyły także niezrównanych wrażeń estetycznych.

Uczestnicy projektu spotkali się także z panią Patrycją Łabuz – Walczak – specjalistą ds. edukacji – pracownikiem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, która przeprowadziła interesującą lekcję przyrody.

Dzieciakom zorganizowaliśmy również spotkanie z miejscowymi strażakami OSP w Borównej – panem Krzysztofem Kuralem – prezesem OSP oraz panem Mieczysławem Pałką – członkiem zarządu, którzy przedstawili pracę strażaków oraz skutki nierozważnych postępowań człowieka w stosunku do natury.

Podsumowaniem dwutygodniowej akcji był dzień integracyjny dzieci ze wszystkich miejscowości w gminie. Uczestnicy projektu doskonale sprawdzili się jako „żywe drogowskazy” podczas oprowadzania po ścieżce edukacyjnej wytyczonej przy Ośrodku. Zakupione lornetki i lupy umożliwiły dzieciom obserwację ptaków, leśnych zwierzat i krajobrazu. Dzięki kompasowi nauczyły się orientować w terenie i trafiać do celu.  Uczestnicy zaprezentowali też krótką scenkę ekologiczną.

Finał projektu zaplanowany jest na 4 września 2016 r. podczas imprezy plenerowej „Jesień w Borze”, na którą już dziś Państwa zapraszamy.

Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Po stronie natury”. Grant ufundowała firma Żywiec Zdrój S.A. Organizatorem konkursu jest fundacja „Nasza Ziemia”.

Więcej informacji na temat Konkursu na stronie: www.postronienatury.pl

loga podaj dalej GDK Lipnica Murowana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content