Kolorowe, roztańczone, rozśpiewane i rozbrykane tabory cygańskie narobiły wczoraj niemałego zamieszania w Lipnicy! Dlaczego? A dlatego, iż to właśnie tutaj, w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej miał miejsce 29. już Zapustny Przegląd Grup Cygańskich. Barwni przebierańcy, dla wszystkich widzów, którzy po brzegi wypełnili salę GDK oraz dla odbiorców transmisji on-line przygotowali pełne wróżb i humoru widowiska. Na scenie zaprezentowało się 7 grup cygańskich: pięć dziecięco-młodzieżowych oraz dwie dorosłe. Wszystkie występy oceniała komisja artystyczna w składzie: Krystyna Włodarczyk – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej, Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Adam Sowa – muzyk. Nie zabrakło w to popołudnie czarów, zabawnych skeczów, ekspresyjnych tańców czy melodyjnych utworów.

Po burzliwych, jak podkreśliła komisja, obradach postanowiono przyznać:

w kategorii grup dziecięco-młodzieżowych

dwa równorzędne I MIEJSCA dla

– Grupy Cygańskiej KOTKI  z Oddziału Przedszkolnego z Lipnicy Dolnej

– Grupy Cygańskiej TABOR CYGAŃSKI ze Świetlicy w  Lipnicy Dolnej

trzy równorzędne II MIEJSCA dla

– Grupy Cygańskiej RAJBROCKIE CYGANECZKI  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie                               

–  Grupy Cygańskiej MAŁE CYGANIĄTKA z Przedszkola Samorządowego w Rajbrocie

– Grupy Cygańskiej ROMANI z Przedszkola Samorządowego w Lipnicy Murowanej

w kategorii grup dorosłych

I miejsce dla

– Grupy Cygańskiej GÓRZANIE z Lipnicy Górnej

II miejsce dla

– Grupy Cygańskiej RAJ z Rajbrotu.

Dla wszystkich uczestników przeglądu oraz dla przybyłych gości Piekarnia „Zelek” z Rajbrotu ufundowała pyszne, zapustne pączki, za które raz jeszcze składamy serdeczne podziękowania.

Bardzo dziękujemy instruktorom grup, opiekunom i wykonawcom za kultywowanie tradycji „chodzenia po cyganach” poprzez opracowanie i przygotowanie barwnych programów artystycznych i udział w Przeglądzie. Zapraszamy na kolejną – jubileuszową, bo trzydziestą edycję tego wspaniałego wydarzenia już za rok. Do zobaczenia!

Foto – Paweł Heród

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content