Dwudniowe obchody tegorocznego Święta Gminy Lipnica Murowana rozpoczęliśmy 14 sierpnia na stadionie sportowym w Lipnicy Dolnej. Na niedzielne popołudnie zaplanowany został festyn rodzinny z mnóstwem atrakcji, pokazów i koncertów. W tym roku było to wyjątkowe świętowanie bowiem połączone z 690-leciem lokacji Lipnicy. Organizatorami tego wakacyjnego przedsięwzięcia byli Wójt Gminy – Tomasz Gromala oraz Gminny Dom Kultury.

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się laureatki Festiwalu Polskiej Piosenki Dziecięcej „Koral Song 2016”, który miał miejsce 5 czerwca w sali widowiskowej GDK. Weronika Zdun, Patrycja Bielak oraz Gabriela Fortuna jeszcze raz wykonały utwory, które pozwoliły im osiągnąć sukces podczas festiwalu.

Kolorowy i energiczny występ Zespołu Tanecznego „Szkraby” z Gnojnika spotkał się z bardzo miłym przyjęciem ze strony publiczności, która kolejne układy nagradzała gromkimi brawami.

Jak zawsze z wielkim entuzjazmem przyjęta została Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej. Talent, doskonałe przygotowanie oraz pasja muzyków, prezentowały się w wykonywanych utworach.

Jedną z kilku lipnickich, urodzinowych niespodzianek były żółte i niebieskie balony, którymi obdarowani zostali widzowie.  Dekoracja sceny w kolorystyce widniejącej na herbie gminy była kolejnym elementem wyróżniającym tegoroczne Święto.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się, utrzymany w średniowiecznym klimacie Turniej Wiejski o „dzban lipowego miodu”, na 690-lecie lokacji Lipnicy. Wzięły w nim udział wszystkie sołectwa gminy, a role kapitanów przejęli sołtysi miejscowości. Śmiałków gotowych do walki powitał sam król Władysław Łokietek, a Turniej poprowadziła mieszczka lipnicka Kinga. Na każdą drużynę czekało 6 konkurencji. Po zaprezentowaniu sposobu ich wykonywania uczestnicy ruszyli do boju. Już same tytuły konkurencji (Słomiany zapał, Do studni po wodę, Oko giermka, Strojnie i w podskokach, Suszenie prania, Kozacy do pracy) pozwalały domyślić się na czym będą one polegały. Ostatecznie po zaciekłej walce „dzban lipowego miodu” trafił w ręce sołectwa Lipnica Dolna. Każdy z uczestników otrzymał talony ufundowane przez sponsorów, a w ręce sołtysów trafiły także pamiątkowe dyplomy. 

Swoje umiejętności i efekty wielogodzinnych treningów zaprezentowała sekcja Taekwondo Olimpijskiego z LZS „Macierz” Lipnica Murowana. Widzowie z napięciem przyglądali się zawodnikom, śledzili ich ruchy oraz poznawali technikę walki.

Tuż po godzinie 17:00 oficjalnego otwarcia Święta Gminy dokonał Wójt  – Tomasz Gromala, który powitał także przybyłych gości: radnych Rady Gminy Lipnica Murowana z Przewodniczącym Stanisławem Włodarczykiem, Mirosława Stracha – Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Bochni, Piotra Gadowskiego –Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Józefa Radziętę – radnego Rady Powiatu Bocheńskiego, Jerzego Łacnego – radnego Rady Powiatu Bocheńskiego. Na scenie zostały również ogłoszone wyniki oraz rozdane nagrody w konkursie organizowanym przez Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej pn.  „Makieta miasta Lipnica”.

Pełen energii, tańca i radości okazał się koncert Zespołu Gethomil Lamarre i The Look. To międzynarodowy zespół muzyczny grający muzykę w gorącym rytmie latino reggae. Gethomil pochodzi z Haiti. Był uczestnikiem programów: „Mam Talent” oraz „Must be the music”, gdzie poprzez swoje występy zjednał sobie rzesze fanów.

Wszyscy z niecierpliwością  oczekiwaliśmy oczywiście na występ gwiazdy wieczoru. Marcin Daniec uznany „Satyrykiem Wszechczasów” przygotował dla nas wspaniałe widowisko, które świadczyć mogło o jego najwyższej formie. Tłumy widzów oklaskiwały jego niebanalne teksty, a uśmiech nie znikał z żadnej twarzy. Doskonały kontakt z publicznością, która jest uczestnikiem programów artysty to także fenomen Pana Marcina. Zaproszenie na Święto Gminy do Lipnicy było strzałem w dziesiątkę o czym przekonaliśmy się widząc tłumy gości na stadionie.

Nostalgiczny, klimatyczny i pełen emocji okazał się koncert Katarzyny Szpilki, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej drugiego stopnia w Krakowie w klasie śpiewu. Mieszkanka sąsiedniej gminy Żegocina w przepięknym stylu wykonała dla nas utwory Anny German.  

Kolejną atrakcją był pokaz sztucznych ogni, na który z największą niecierpliwością czekali najmłodsi. Magiczne widowisko, rozświetlające niebo nad Lipnicą zachwyciło przybyłą publiczność. Ostatnim scenicznym elementem pierwszego dnia był koncert zespołu muzycznego „Galaxis”.

Dla chętnych Państwowa Straż Pożarna z Bochni przygotowała pokazy strażackie oraz konkurs na ułożenie najwyższej wieży ze skrzynek. Plenerowa wystawa fotograficzna, której partnerem było Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadziła gości, którzy mieli okazję obejrzenia zdjęć ukazujących miejscowość w początkach XX wieku. Na stadionie trwały także prezentacje samochodów rajdowych. Był z nami Janusz Knopt z Klubu Sportowego KRT oraz ekipa Łukasza Mrożka z Bocheńskiej Grupy Rajdowej.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce sponsorów, którymi w tym roku byli: „Społem” PSS Bochnia, Lewiatan Delikatesy Zachęta z Lipnicy Murowanej, Pizzeria „Torino” z Lipnicy Murowanej, Gospoda „Pod Kamieniem” z Lipnicy Górnej, Lody Tradycyjne „U Szymona” z Lipnicy Murowanej”, Szkółka Roślin Ozdobnych „Eko Garten” z Lipnicy Górnej, Studio Kwiatowe „Jagoda” z Lipnicy Murowanej.

Za pomoc, życzliwość i wsparcie dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Gminy Lipnica Murowana. 

LISTY OKOLICZNOŚCIOWE

Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Urszula Augustyn

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej – Wiesław Krajewski

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content