Pełen niesamowitych potraw, cudownych – świątecznych już zapachów, gwaru, radości, folkloru i prawdziwej zimy za oknem, był finał konkursu kulinarnego „Kuchnia lipnicka w tradycji świąt Bożego Narodzenia”. W niedzielne popołudnie, 3 grudnia, w szranki o miano najlepszej potrawy w kategorii:  wytrawna oraz na słodko stanęło 24 uczestników. Część osób przygotowała dania w obu kategoriach, część tylko w jednej, bliższej ich sercom. Kulinarne zmagania oceniała powołana specjalnie na tę okoliczność komisja artystyczna w składzie:

– Halina Żołna – technolog żywności, dietetyk, nauczyciel w Zespole Szkół nr 3 w Bochni,

– Marcin Polus – kucharz, szef kuchni, prezes Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników,

– Łukasz Grabowski – kucharz, szef kuchni, członek zarządu Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, członek Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Wszystkie specjały oceniane były według takich kryteriów jak: wykorzystanie lokalnych surowców i produktów z regionu Małopolski, związek potrawy z tradycją Świąt Bożego Narodzenia,  technika wykonania – tradycyjne, domowe metody, wygląd i aranżacja potrawy czy jej kreatywność i oryginalność.

Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:

KATEGORIA POTRAW WYTRAWNYCH

I MIEJSCE – Zuzanna Sowińska (pierogi z grochem, kapustą i grzybami)

II MIEJSCE – Bogdan Polek (groch z kapustą)

III MIEJSCE – Agnieszka Włodarczyk (paszteciki z kapustą i grzybami z barszczem czerwonym)

DWA RÓWORZĘDNE WYRÓŻNIENIA – Dorota Trojan (groch z kapustą i krupami) oraz Zygmunt Ciura (barszcz czerwony z uszkami)

KATEGORIA POTRAW NA SŁODKO

I MIEJSCE – Joanna Sienkiewicz (sernik z musem pierniczkowym)

II MIEJSCE – Joanna Jarosz (pierogi ze śliwką, miodem i orzechami)

III MIEJSCE – Agnieszka Włodarczyk (pierogi z makiem i śliwką)

DWA RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA – Małgorzata Włodarczyk (sernik piernikowy) oraz Grzegorz Janik (piernik marchewkowy przekładany własnym powidłem śliwkowym)

W ogłoszonym przez Organizatorów konkursie na potrawę publiczności zwyciężyła Pani Grażyna Bukowiec za polewkę z suszu. Komisja przyznała również nagrodę specjalną dla Pana Bogdana Polka za oryginalne i kreatywne stoisko.

Fundatorami nagród finansowych i rzeczowych byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. Partnerem wydarzenia był Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. J. Tischnera w Bochni.

Na ludowo i z przytupem czas konkursowych ocen i degustacji umilał Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu. Sporym zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny, na którym można było nabyć świąteczne stroiki, bombki, kartki, pierniczki, krasnale.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu – 42. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wszystkim przybyłym pięknie dziękujemy za wspaniałe, magiczne i przepyszne chwile, które mogliśmy spędzić razem. Do następnego razu!

Foto: Jarosław Krzak

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content