Lipnica – miejsce wyjątkowe, pełne kultury, historii  i tradycji. Miejsce, gdzie od 60 lat na zabytkowym, średniowiecznym rynku w Niedzielę Palmową rozgrywa się widowiskowy, palmowy spektakl. Barwne, dostojne, wykonane z największą dbałością palmy królują nad miejscowością i zachwycają. Na stałe weszły już do lipnickiej tradycji i są przejawem najwyższych wartości dawnego zwyczaju łączącego przeszłość z współczesnością. Wyjątkowość tego przedsięwzięcia wpisuje go na listę inicjatyw obejmujących ochronę wartości regionalnego i lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Ubiegły rok pokrzyżował nam plany, i zmuszeni byliśmy odwołać konkurs. W tym roku chcemy kontynuować tą piękną i ważną dla Lipnicy tradycję ludową, jednak ze względu na sytuację pandemiczną, będziemy organizować to wydarzenie bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących.

Istota samego konkursu nie ulega zmianie. Powołana komisja artystyczna oceni palmy w pięciu kategoriach. Najlepsi wykonawcy zostaną nagrodzeni, a lipnickie dziedzictwo kulturowe prezentować będziemy poprzez media społecznościowe, strony internetowe, a także relacje prasowe, radiowe i telewizyjne. 62. Konkurs Lipnickich Palm odbędzie się 28 marca 2021 r. na lipnickim rynku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, naszych najlepszych i nieocenionych mistrzów palmowych. Niech zwyczajowo ojcowie i dziadkowie przekazują wiedzę robienia palm swoim dzieciom i wnukom, a w dniu konkursu wspólnie niosą palmy na lipnicki rynek. Niech priorytetem będzie wykonanie palm konkursowych przez zakłady pracy, instytucje, organizacje społeczne, szkoły i przedszkola. Niech lipnicki rynek w Niedzielę Palmową będzie tradycyjnie radosny palmami, dostojnymi, smukłymi, misternie uplecionymi z wikliny, przybranymi kwiatami, bibułowymi wstążkami, bukszpanem. Niech zgodnie z obyczajem, palma będzie w tym dniu symbolem nadziei, wiary i zwycięstwa, a poświęcona i zatknięta w domu np. nad drzwiami, uchroni domowników i gospodarstwo przed nieszczęściami. Przygotujcie palmy do konkursu, niech rośnie on w siłę i wzmacnia fundament oparty na lipnickiej tradycji i wierze.

REGULAMIN 62. KONKURSU PALM

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content