O tym, że tradycje kolędnicze w Małopolsce są wciąż żywe, pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, ale potwierdzeniem tego niech będzie również liczba 23 grup kolędniczych, które zgłosiły swój udział w lipnickim przeglądzie! W tym roku jury oceniać będzie widowiska na podstawie przesłanych do Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej materiałów filmowych. Najlepsze grupy powalczą o główne trofeum – „Lipnicką Gwiazdę”, a komisja ponadto wytypuje także grupy kolędnicze do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE, oraz  49. GÓRALSKIM KARNAWALE w Bukowinie Tatrzańskiej.

W komisji artystycznej 39. Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę” zasiadać będą: dr hab. Stanisław Węglarz prof. UŚ – etnolog, przewodniczący komisji, Beata Rompała – regionalista – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Aleksander Smaga – muzyk – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Ocenę widowisk teatralnych zaplanowano na najbliższą sobotę, 16 stycznia. Wyniki zostaną ogłoszone 18 stycznia, a najlepsze występy kolędnicze prezentować będziemy w mediach społecznościowych.

„O Lipnicką Gwiazdę” w tym roku powalczą:

dziecięce grupy kolędnicze: „Z Gwiazdą” z Maszkienic, „Trzej Królowie” z Rajbrotu, „Z konikiem” z Uszwi, „Pastuszki z Gwiazdą” z Lipnicy Dolnej, „Z Gwiazdą” z Gwoźdzca, „Z Turoniem” z Zawady Uszewskiej, „Szczodroki” z Rajbrotu,

młodzieżowe grupy kolędnicze: „Herody” z Rzepiennika Suchego, „Droby ” z Gwoźdzca, „Lipniczanie” z Lipnicy Murowanej, „Z Turoniem” z Połomia Dużego, „Pastuchy z Gwiazdą” z Lipnicy Górnej, „Z Gwiazdą” z Nowego Wiśnicza,

dorosłe grupy kolędnicze:  „Z Szopko Lalkową” z Gwoźdzca, „Droby” z Rzepiennika Suchego, „Herody” z Połomia Dużego, „Śmignianie” ze Śmigna, „Z Gwiazdą” z Uszwi, „Z Gwiazdą” z Bobrownik Wielkich, „Herody” z Biskupic Radłowskich, „Lubcoki” z Lubczy, „Z Turoniem ” z Otfinowa, „Trzej Królowie” z Rajbrotu.

Bardzo dziękujemy instruktorom, aktorom, instytucjom delegującym za udział w przeglądzie i życzymy powodzenia! 

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Adam Korta – Starosta Powiatu Bocheńskiego, Tomasz Gromala – Wójt Gminy Lipnica Murowana.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content