Anieli w bieli, droby ze słomy, pastuszek skromny, Żyd bogobojny… I Trzej Królowie – świata monarchowie i dziad z Turoniem, krakowiak z koniem… To tylko niektóre postacie które najpiękniej jak mogły zaprezentowały się podczas 40. Jubileuszowego Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”, by kultywować prastarą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję kolędowania. Zarówno w pierwszym jak i w drugim dniu lipnickiego Przeglądu Wójt Gminy Lipnica Murowana – Pan Tomasz Gromala w obecności Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Damiana Gaży, dyrektor Gminnego Domu Kultury – Pani Agnieszki Żołna-Zdunek oraz Komisji Artystycznej oficjalnie zainaugurował wydarzenie podkreślając jego ważną rolę w życiu społecznym i kulturalnym regionu. Wszystkie programy kolędnicze oceniała Komisja w składzie: Stanisław Węglarz – etnolog, przewodniczący, Beata Rompała – regionalista, Aleksander Smaga- muzyk. W sobotnie popołudnie po obejrzeniu 9 grup dziecięcych oraz 3  grup młodzieżowych z powiatów:  bocheńskiego, brzeskiego i tarnowskiego jury wyłoniło laureatów. Wyniki przedstawiają się następująco:

W KATEGORII GRUP DZIECIĘCYCH

NAGRODY GŁÓWNEJ ORAZ statuetki LIPNICKIEJ GWIAZDY NIE PRZYZNANO 

Przyznano natomiast: 

Trzy równorzędne I  MIEJSCA

Grupie Kolędniczej HERODY z Uszwi , Grupie Kolędniczej PASTUSZKI z Gwoźdźca, Grupie Kolędniczej Z GWIAZDĄ z Rajbrotu. 

Dwa równorzędne II MIEJSCA

Grupie kolędniczej HERODY z Rzepiennika Suchego oraz Grupie kolędniczej  Z TURONIEM z Zawady Uszewskiej. 

Dwa równorzędne III  MIEJSCA

Grupie kolędniczej Z GWIAZDO z Maszkienic i Grupie Kolędniczej Z GWIAZDĄ z Królówki.

DWA równorzędne WYRÓŻNIENIA 

Grupie Kolędniczej PASTUSZKI z Lipnicy Dolnej oraz Grupie Kolędniczej HERODY z Lewniowej.

Nagrody  indywidualne za grę aktorską otrzymali:

– król Herod z Grupy Kolędniczej HERODY z Uszwi

– pastuszek prowadzący w Grupie Kolędniczej Z GWIAZDĄ z Rajbrotu 

 

W KATEGORII GRUP MŁODZIEŻOWYCH:

NAGRODY GŁÓWNEJ oraz statuetki LIPNICKIEJ GWIAZDY nie przyznano.

Przyznano natomiast:

I  MIEJSCE Grupie kolędniczej  Z TURONIEM z Rzepiennika Suchego

II  MIEJSCA  nie przyznano 

III MIEJSCE Grupie kolędniczej SZCZODROKI z Lipnicy Górnej

WYRÓŻNIENIE Grupie Kolędniczej TRZEJ KRÓLOWIE z Rajbrotu 

Do udziału w 25. Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE  KOLĘDOWANIE w Podegrodziu Komisja zakwalifikowała: Dziecięcą Grupę Kolędniczą HERODY z Uszwi , Dziecięcą Grupę Kolędniczą PASTUSZKI z Gwoźdźca, Dziecięcą Grupę Kolędniczą Z GWIAZDĄ z Rajbrotu, Młodzieżową Grupę Kolędniczą Z TURONIEM z Rzepiennika Suchego.

Dzięki transmisji online widzowie zgromadzeni przed ekranami telewizorów, laptopów czy smartfonów mogli od początku do końca być razem z nami i w ten sposób podziwiać prezentacje oraz kibicować kolędnikom w ich scenicznych zmaganiach. W sobotę w czasie obrad jury odbiorcy mieli okazję obejrzenia pięknych, bożonarodzeniowych jasełek przygotowanych przez Grupę Jeżyki z Przedszkola Samorządowego im św. Urszuli Ledóchowskiej z Lipnicy Murowanej pod opieką Pani Ilony Nowak. 

Niedziela, 16 stycznia należała do dorosłych grup kolędniczych, których na deskach lipnickiej sceny pojawiło się ostatecznie 8. Komisja po obejrzeniu występów oraz obradach postanowiła przyznać: 

W KATEGORII GRUP DOROSŁYCH

NAGRODĘ GŁÓWNĄ  w postaci statuetki  LIPNICKIEJ GWIAZDY

Grupie kolędniczej HERODY z Otfinowa.

Dwa równorzędne I MIEJSCA

Grupie kolędniczej Z TURONIEM z Pleśnej i  Grupie kolędniczej Z KONIKIEM z Uszwi.

Trzy równorzędne II MIEJSCA

Grupie kolędniczej Z TURONIEM ze Śmigna, Grupie kolędniczej HERODY z Połomia Dużego oraz Grupie kolędniczej DROBY z Gwoźdźca.

Dwa równorzędne III MIEJSCA

Grupie kolędniczej Z TURONIEM z Bobrownik Wielkich i Grupie kolędniczej Z KOZĄ z Lubczy. 

Nagrody indywidualne za grę aktorską w formie nagród rzeczowych otrzymali:

– Herod z Grupy Kolędniczej HERODY z Otfinowa

– Pasterz z Grupy Kolędniczej Z KONIKIEM z Uszwi

– Żyd z Grupy Kolędniczej Z TURONIEM ze Śmigna

– Żyd z Grupy Kolędniczej HERODY z Połomia Dużego 

Nagrody indywidualne Starosty Powiatu Bocheńskiego dla najlepszych muzyków otrzymali:

– klarnecista z Grupy Kolędniczej Z KONIKIEM z Uszwi

– prymista z Grupy Kolędniczej Z TURONIEM ze Śmigna 

Do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych 50. GÓRALSKIM KARNAWALE w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja zakwalifikowała: Grupę kolędniczą HERODY z Otfinowa, Grupę kolędniczą Z TURONIEM z Pleśnej, Grupę kolędniczą Z KONIKIEM z Uszwi, Grupę kolędniczą Z TURONIEM ze Śmigna, Grupę kolędniczą HERODY z Połomia Dużego oraz Grupę kolędniczą DROBY z Gwoźdźca.

Komisja z satysfakcją podkreśliła wysoki poziom artystyczny i merytoryczny tegorocznych widowisk kolędniczych w kategorii grup dorosłych. Szczególnie cieszyły: właściwie dobrane stroje i rekwizyty, repertuar kolęd, pastorałek i życzeń, a także wykonawstwo muzyczne (tj. grę instrumentalną oraz wyważone i stylowe brzmienie w śpiewie).

Komisja złożyła także serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom przeglądu oraz ich instruktorom za wkład pracy włożony w przygotowanie zaprezentowanych programów. Podziękowania i wyrazy uznania popłynęły również w stronę Organizatora – Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu oraz stworzenie sympatycznej atmosfery.

Fundatorami nagród finansowych w Przeglądzie byli: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, zaś fundatorami nagród rzeczowych Starostwo Powiatowe w Bochni oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. 

Podczas niedzielnego ogłoszenia wyników na scenie gościliśmy również Pana Piotra Gąsienicę – zastępcę Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wraz z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej są współorganizatorami lipnickiego Przeglądu Grup Kolędniczych. 

W czasie niedzielnego obradowania Komisji Artystycznej odbiorcy transmisji online uczestniczyli w wyjątkowym koncercie kolęd i pastorałek przygotowanym przez Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu. 

Honorowy Patronat nad 40. Jubileuszowym Przeglądem Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę” objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Starosta Powiatu Bocheńskiego – Adam Korta oraz Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala.

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej składa serdeczne podziękowania i gratulacje dla wszystkich grup kolędniczych, animatorów, aktorów, muzyków, reżyserów, scenografów i instytucji delegujących, za udział w lipnickim przeglądzie oraz bogaty przekaz tradycji kolędniczych małych ojczyzn Małopolski. Dziękujemy wszystkim współorganizatorom, obejmującym honorowy patronat nad wydarzeniem, fundatorom nagród, przedszkolakom z Lipnicy Murowanej oraz Zespołowi Raj z Rajbrotu, pracownikom Urzędu Gminy w Lipnicy Murowanej i wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji przeglądu.Dziękujemy za piękne, jubileuszowe kolędowanie w Lipnicy. Pozostaje nam sobie życzyć byśmy za rok mogli się spotkać w jeszcze szerszym gronie, ze wspaniałą publicznością zgromadzoną w sali Gminnego Domu Kultury oklaskującą kolędników i przygotowane wraz z instruktorami programy. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii foto.

 

       KATEGORIA GRUP DZIECIĘCYCH                   KATEGORIA GRUP DOROSŁYCH
                I MŁODZIEŻOWYCH                     

   2022 01 15 00316 GDK Lipnica Murowana      2022 01 16 00097 GDK Lipnica Murowana

 

 

              

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content