„Piękna jest ta Lipnica, tu czuje się, że do nas mówią dawane wieki, że przemawia do nas przez te uliczki i kamienie bogata historia”, mówił przed laty kardynał Stefan Wyszyński. Dziedzictwo kulturowe przodków urokliwej Lipnicy i jego  namacalne znaki, które ciągle odkrywamy, zaskakują, zadziwiają, wzruszają i wreszcie pozwalają przenieść się do przeszłości i pełniej poznać historię tego miejsca sprzed lat, dziesięcioleci, wieków…

12 grudnia w lipnickim domu kultury odbyła się promocja dwóch wyjątkowych publikacji. ZIEMIO TY MOJA, ZIEMIO UKOCHANA – to trzecie już wydanie albumu fotograficznego starych pamiątek – fotografii, obrazujących miejscowe wydarzenia, tradycje, przestrzenie i szczególne miejsca, których (gdyby właśnie nie owe zdjęcia) nie sposób byłoby odtworzyć, poznać, „dotknąć” tamtych czasów i zobaczyć jak wiele się zmieniło. Drugie wydawnictwo ŚREDNIOWIECZNA STUDNIA W LIPNICY MUROWANEJ, dotyczy nadzwyczajnego historycznego odkrycia pana Andrzeja Polinierskiego.

Wydawcą obu publikacji jest Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne z prezesem Stanisławem Paprotą, który dzięki dobrze napisanym projektom pozyskał dofinansowanie na te realizacje. Album o studni został wydany przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Starostwa Powiatowego w Bochni, „Ziemio ty moja, ziemio ukochana”, Województwa Małopolskiego i Urzędu Gminy w Lipnicy Murowanej. Spotkanie otworzył wójt gminy Tomasz Gromala, a uczestniczyli w nim również: Piotr Dziurdzia – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Józef Radzięta – radny Powiatu Bocheńskiego, Damian Gaża – przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana wraz z radnymi, Anna Cempura – sekretarz Gminy Lipnica Murowana, Mariusz Jachymczak – proboszcz lipnickiej parafii, Marek Materna – archeolog, kustosz w Muzeum im. St. Fischera w Bochni, Andrzej Polinierski – odkrywca średniowiecznej studni, s. Teodora Pronobis – Zgromadzenie Sióstr Urszulanek, Maria Lubańska – prezes UTW, sołtysi, członkowie Zarządu Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego, mieszkańcy gminy i osoby, które udostępniły zdjęcia do albumów i pracowały przy wydaniu publikacji.

Podczas spotkania, każdy z gości otrzymał wydawnictwa i mógł dowiedzieć się także wielu ciekawostek związanych z odkryciem studni. Opowiadali o nim Andrzej Polinierski i Marek Materna. Wydarzenie wzbogacił koncert Zespołu Regionalnego „Górzanie” z Lipnicy Górnej.

Odkrycia średniowiecznej studni z drewnianym ocembrowaniem dokonał w swoim domu 15 maja 2020 roku Andrzej Polinierski, mieszkaniec Lipnicy Murowanej. Natrafił na nią podczas remontu instalacji kanalizacyjnej. W wyniku prowadzonych badań dendrochronologicznych potwierdzono, że do budowy studni wykorzystano drewno jodłowe pozyskane z drzew wyciętych na początku lat 40. XIV wieku. Jest to więc jedna z najstarszych drewnianych zachowanych i nadal pełniących swe funkcje konstrukcji w Małopolsce! Prowadzący te badania prof. Marek Krąpiec stwierdza, że obudowę studni wykonano w pierwszych latach czwartej dekady XIV wieku. Jest to tym samym jedna z najstarszych drewnianych zachowanych i nadal pełniących swe funkcje konstrukcji w Małopolsce!

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content