Niech cytat z wiersza „Tradycja” Pana Józefa Piotrowskiego będzie dla wszystkich zachętą do wykonania tradycyjnych, wielkanocnych palm na 65. edycję Konkursu. Gorąco zapraszamy dzieci, młodzież, seniorów oraz całe rodziny. Niech w szranki staną także gminne instytucje, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, zespoły i grupy obrzędowe, grupy przedszkolne bądź całe klasy wraz z wychowawcami.
W Niedzielę Palmową już od godziny 7:30 rano na zabytkowy, średniowieczny rynek, przez lipniczan wszystkich pokoleń oraz gości przynoszone są konkursowe palmy, wykonane z wikliny i ozdobione jak tradycja każe: kwiatami, wstążkami, zimozieloną roślinnością. Wykonawcy muszą przestrzegać kryteriów określonych w regulaminie. Komisja Artystyczna oceniając palmy bierze bowiem pod uwagę: wysokość, wiązania, zdobienia, ułożenie pręci oraz wysmukłość.
Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Stawianie palm jest najbardziej magicznym i widowiskowym momentem. Dotyczy to zwłaszcza najwyższych palm, których twórcy muszą wykazać się niezwykłym kunsztem i precyzją. Oceniona przez Komisję palma, musi zostać postawiona pionowo siłą ludzkich mięśni – z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników. Najwyższe palmy muszą być stawiane i mocowane do drzewa ze względów bezpieczeństwa. Palmy, które złamią się podczas stawiania (bo niestety i tak się zdarza) są eliminowane z konkursu. Wykonawca może jednak odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić. Komisja musi ocenić w tym dniu średnio około 70 palm. Królujący nad Lipnicą las wiklinowych „drzewek” zachęca przyjezdnych do ich podziwiania, jak również do poznania techniki ich wykonywania.