Niech cytat z wiersza „Tradycja” Pana Józefa Piotrowskiego będzie dla wszystkich zachętą do wykonania tradycyjnych, wielkanocnych palm na 65. edycję Konkursu. Gorąco zapraszamy dzieci, młodzież, seniorów oraz całe rodziny. Niech w szranki staną także gminne instytucje, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, zespoły i grupy obrzędowe, grupy przedszkolne bądź całe klasy wraz z wychowawcami. 

W Niedzielę Palmową już od godziny 7:30 rano na zabytkowy, średniowieczny rynek, przez lipniczan wszystkich pokoleń oraz gości przynoszone są konkursowe palmy, wykonane z wikliny i ozdobione jak tradycja każe: kwiatami, wstążkami, zimozieloną roślinnością. Wykonawcy muszą przestrzegać kryteriów określonych w regulaminie. Komisja Artystyczna oceniając palmy bierze bowiem pod uwagę: wysokość, wiązania, zdobienia, ułożenie pręci oraz wysmukłość.

Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Stawianie palm jest najbardziej magicznym i widowiskowym momentem. Dotyczy to zwłaszcza najwyższych palm, których twórcy muszą wykazać się niezwykłym kunsztem i precyzją. Oceniona przez Komisję palma, musi zostać postawiona pionowo siłą ludzkich mięśni –  z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników. Najwyższe palmy muszą być stawiane i mocowane do drzewa ze względów bezpieczeństwa. Palmy, które złamią się podczas stawiania (bo niestety i tak się zdarza) są eliminowane z konkursu. Wykonawca może jednak odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić. Komisja musi ocenić w tym dniu średnio około 70 palm. Królujący nad Lipnicą las wiklinowych „drzewek” zachęca przyjezdnych do ich podziwiania, jak również do poznania techniki ich wykonywania.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content