Lipnica – miejsce wyjątkowe, pełne kultury, historii  i tradycji. Miejsce, gdzie od 60 lat na zabytkowym, średniowiecznym rynku w Niedzielę Palmową rozgrywa się widowiskowy, palmowy spektakl. Barwne, dostojne, wykonane z największą dbałością palmy królują nad miejscowością i zachwycają oczy tysięcy turystów.

Do udziału w tegorocznej edycji Konkursu zgłoszono 56 palm: 3 w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 4. w kategorii palm wysokich (od 14 do 22 metrów), 22. w kategorii palm średnich(od 7 do 14 metrów) oraz 27 w kategorii palm niskich (od 3 do 7 metrów). W Biurze Organizacyjnym oceniane były palmy dziecięce, do 3 metrów wysokości, których zgłoszono 109. W tej kategorii wylosowane zostały jeszcze dodatkowo, podczas oficjalnego ogłoszenia wyników, dwie nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Lipnica Murowana – Tomasza Gromalę, które otrzymali: Bartosz Dzięgiel z Lipnicy Dolnej oraz Natalia Plewa z Borównej.

Palmy powyżej 3 metrów oceniała komisja artystyczna w składzie: Bernadetta Błoniarz – etnolog, Monika Żołna – plastyk, Justyna Bodurka – historyk. Grand Prix w kategorii palm najwyższych otrzymała Rodzina Drągów i Fielków z Lipnicy Dolnej za palmę wysokości 32,06 m. I miejsce w tej kategorii zdobył Andrzej Leszczyński z Rodziną (palma – 31,60m), zaś II Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej (palma – 29,22 m). Grand Prix w pozostałych kategoriach otrzymali: w kategorii palm wysokich Jakub Machał i Konrad Urbański (palma – 17,18 m), w kategorii palm średnich Maria i Krzysztof Sieczka z Woli Nieszkowskiej (palma – 11,47 m.), zaś w kategorii palm niskich Przedszkole Samorządowe w Rajbrocie (palma – 6,28 m).

Zabrakło w tym roku na Konkursie naszego mistrza Zbigniewa Urbańskiego, którego palmy nieprzerwanie od 2000 roku zdobiły rynek lipnicki podczas Niedzieli Palmowej, stając jednocześnie w konkursowych szrankach. Do Niego należy niepobity dotąd rekord wysokości 36 metrów i 4 centymetry. Wspomnienia o Zbyszku towarzyszyły całemu jubileuszowemu wydarzeniu. Stanęła także na lipnickim rynku palma pamięci najsłynniejszego twórcy lipnickich palm wykonana przez Jakuba Machała i Konrada Urbańskiego – kolejne (młodsze) rodzinne pokolenie.

Tuż przed godziną 11 na lipnicki rynek przybyła procesja. Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala oficjalnie otworzył Konkurs. W czasie tegorocznych obchodów jubileuszowego 60. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego  gościliśmy w naszej gminie wiele zacnych osobistości:  parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służb mundurowych, sponsorów, pracowników instytucji kultury. W uroczystościach Niedzieli Palmowej uczestniczyli m.in.: Czesław Siekierski – poseł do Parlamentu Europejskiego, Władysław Kosiniak-Kamysz – poseł na Sejm RP, Włodzimierz Bernacki – poseł na Sejm RP, Kazimierz Wiatr – senator RP, Stanisław Sorys – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Ludwik Węgrzyn – Starosta Powiatu Bocheńskiego.  Po poświęceniu palm przez ks. Proboszcza lipnickiej parafii  Mariusza Jachymczaka, procesja wyruszyła do kościoła na Mszę św.

Na okoliczność jubileuszowego Konkursu Palm na scenie, z pięknymi programami artystycznymi zaprezentowali się: Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, Zespół Pieśni i Tańca „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” z Poręby Spytkowskiej. O godzinie 17:00 w kościele św. Leonarda wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO miał miejsce „Koncert na Niedzielę Palmową” w wykonaniu Pauliny Woś  – skrzypce oraz Jakuba Gucika – wiolonczela.

W ramach wydarzeń towarzyszących całemu przedsięwzięciu, chętni mieli okazję poznania tajników wykonywania lipnickich palm dzięki zorganizowanym przez Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej „żywym” warsztatom. Pod okiem instruktorów każda osoba mogła samodzielnie przygotować palmę, poświęcić  i zabrać ze sobą na pamiątkę. Tłumy gości ustawiały się także w kolejce do degustacji naszego produktu tradycyjnego – herbaty lipowej „Lipnickiej lipiny”, którą można było smakować solo, z miodem lub sokiem malinowym. 

Pełen pisanek, koszyczków, stroików, woskowych świec, rzeźbionych figur oraz innych prac rękodzielniczych jarmark wielkanocny zapraszał bogactwem swoich kolorów. Piękny zapach wiejskich wyrobów, regionalnych serów, smakowitych ciast i wiejskiego pieczywa zachęcał do ich kosztowania oraz zakupienia na wielkanocny stół. W tym dniu odbywał się również konkurs na najładniejsze stoisko. Tegorocznymi laureatami zostali: Janina Gil z Białego Dunajca, Jan Kołacz z Rytra oraz Damian Siwek z Zawoi.

W imieniu Organizatorów jubileuszowego 60. Konkursu Lipnickich Palm składamy najserdeczniejsze podziękowania wykonawcom palm, sponsorom, komisji konkursowej, zespołom i grupom artystycznym, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy, Komendzie Powiatowej Policji w Bochni, Komisariatowi Policji w Nowym Wiśniczu, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, partnerom wydarzenia – Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Wiśniczu, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Międzynarodowemu Centrum Kultury w Krakowie, Stowarzyszeniu „Na Śliwkowym Szlaku”, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, właścicielom działek użyczającym miejsce na parkingi dla przyjezdnych oraz wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tego niezwykłego, regionalnego przedsięwzięcia, dzięki któremu Lipnica znana jest w Polsce i poza jej granicami.

Organizatorami Konkursu byli Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorem Parafia Rzymskokatolicka w Lipnicy Murowanej.

Honorowy Patronat objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. bp Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Ludwik Węgrzyn – Starosta Bocheński.

Główny sponsor Konkursu – „Społem” Polska Spółdzielnia Spożywców Bochnia,

Mecenas Konkursu – Bacówka Towary Tradycyjne z Rajbrotu.

Zadanie pn. Jubileuszowy 60 Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

WYNIKI 60. KONKURSU LIPNICKICH PALM I RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO – wersja pdf

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content