Najbliższa niedziela to tradycyjne święto Zielonych Świątek, przypadające zawsze w rozkwicie wiosny. Ozdabia się w tych dniach domostwa gałązkami z drzew liściastych, które jak mówi tradycja, mają moc odwracania nawałnic, gradów i piorunów, co w konsekwencji ma zapewnić urodzaj i dobrobyt w gospodarstwie. Także w tym dniu pali się na wsiach wielkie ogniska tak zwane sobótki. Podania głoszą, że zwyczaj ten może być związany z pogańskim świętem „KUPAŁY”. W ten sposób czczono przełom wiosny i lata. Chrześcijanie, tradycją palenia ognisk, upamiętniają również święto Zesłania Ducha Świętego, który w postaci języków ognia zstąpił na Apostołów. Jeszcze inne znaczenie palenia sobótek może być związane z ruchem chłopskich powstań, kiedy to dawano sobie znaki – tak zwane „wici”, przez palenie ognia na wzgórzach, dlatego jest to też święto Ludowców.

Tradycja Zielonych Świątek z sobótką, występami zespołów regionalnych i biesiadą, żywa jest również w gminie Lipnica Murowana. Gminny Dom Kultury wspólnie z kołami gospodyń wiejskich oraz strażakami ochotnikami organizuje od kilku już lat plenerowe wydarzenia, gdzie przy ognisku i wspólnej zabawie, przybyła publiczność miło spędza czas.

Niestety w tym roku, ze względu na ograniczenia związane z  istniejącą pandemią, nie spotkamy się na wspólnym świętowaniu. Rekompensatą niech będzie zamieszczona poniżej galeria zdjęć z „Zielonych Świątek” z ubiegłych lat, do której obejrzenia zapraszamy.

Zachęcamy jednocześnie do podtrzymania tych pięknych tradycji w tym roku kameralnie, rodzinnie. Zapalmy sobótki w swoich gospodarstwach, ucieszmy się razem, zaśpiewajmy piosenkę jak dawniej bywało, przyozdóbmy gałązkami brzozowymi nasze domy, świętujmy Zielone Świątki… Wykonajcie zdjęcia na pamiątkę i podzielcie się z nami dodając na stronie Facebook, pod adresem: www.facebook.com/kulturalipnica/, w komentarzu pod postem Zielone Świątki. Udanej zabawy!

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content