„Święto Truskawki”, które miało się odbyć w najbliższą niedzielę, niestety w związku z aktualną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się w kraju i na świecie koronawirusa oraz zaleceniami dotyczącymi podejmowania działań mających na celu minimalizowanie ryzyka zakażenia, zostało odwołane.  

Co roku sezon zbioru truskawek kojarzy się z zaproszeniem do świętowania w Rajbrocie. Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej przygotowuje pełne atrakcji i dobrej zabawy przedsięwzięcie. Są występy i prezentacje artystyczne, konkursy, quizy, niespodzianki oraz truskawkowe degustacje. Te ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Babeczki, galaretki, ciasta i ciasteczka, kompot, kefir, chrupki, koreczki i wiele innych pyszności, znika ze stołu w mgnieniu oka. A wszystko przygotowane z najlepszych w Polsce truskawek z Rajbrotu. Od lat do tej niewielkiej wsi na południu powiatu bocheńskiego przyjeżdżają smakosze tych owoców. Plantatorzy nie mają problemu ze sprzedażą, zwłaszcza w tym roku, kiedy jest ich tak niewiele. Truskawkowy sezon już rozpoczęty! Owoce te są produktem numer jeden w przygotowywanych aktualnie posiłkach. To nie tylko pierogi, ciasto, makarony i ryż. Miejscowe gospodynie przyrządzają także dżemy, soki i kompoty. O tym, że truskawki z gminy Lipnica Murowana są wyjątkowe, wie każdy, kto skosztował ich chociaż raz. Mają w sobie coś niezwykłego, a ponad to niezliczone ilości właściwości i wartości odżywczych. Wpływ, jaki truskawki wywierają na zdrowie jest nie do przecenienia. Poleca się je reumatykom, cierpiącym na schorzenia wątroby, a także nerek. Truskawki działają też dobroczynnie na serce: obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Są bogate w witaminy: potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, cynk, mangan, witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, błonnik oraz węglowodany. I można by tak wiele jeszcze pisać…

Niestety w tym roku nie spotkamy się wspólnie przy truskawkowym stole, ale dla przypomnienia klimatu świętowania w Rajbrocie przedstawiamy krótką relację fotograficzną.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content