Kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej jest bardzo bogaty. Wielu z tych imprez nie moglibyśmy zorganizować gdyby nie współpraca z zespołami obrzędowymi, orkiestrami oraz lokalnymi instytucjami. To właśnie z myślą o nich 16 listopada 2013 r. odbyło się Podsumowanie Roku Kulturalnego połączone z jubileuszem 20 – lecia działalności Zespołu Obrzędowego „Górzanie” z Lipnicy Górnej.

 

W podsumowaniu udział wzięli: Radni Rady Gminy Lipnica Murowana na czele z Wiceprzewodniczącym Stanisławem Włodaczykiem, Przewodniczący Rady Powiatu – Jarosław Marzec, Sekretarz Gminy – Danuta Musiał, dyrektorzy oraz kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu gminy, sołtysi, komendanci oraz prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie mogło zabraknąć członków lokalnych grup i zespołów: „Raj” z Rajbrotu, „Górzanie” z Lipnicy Górnej, „Kasztany” z Lipnicy Dolnej, grup obrzędowych z Lipnicy Murowanej, Borównej, członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, Orkiestr Dętych z Rajbrotu i Lipnicy Dolnej oraz Młodzieżowej Kapeli Ludowej.

Po prezentacji przedstawiającej działalność kulturalną w 2013 roku dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej – Agnieszka Żołna-Zdunek na ręce gości oraz przedstawicieli grup i zespołów złożyła serdeczne podziękowania za zaangażowanie w rozwój kultury na Ziemi Lipnickiej. Nie zabrakło także życzeń i ciepłych słów kierowanych w stronę jubilatów – Zespołu Obrzędowego „Górzanie” z Lipnicy Górnej.

Po części oficjalnej przyszedł czas na rozgrywki międzysołeckie. Do walki stanęli reprezentanci poszczególnych wsi oraz drużyna specjalna w skład której weszli zaproszeni goście. Po emocjonujących zmaganiach zwycięską drużyną okazała się być Reprezentacja Lipnicy Górnej i to do nich trafiła główna nagroda.

W dalszej kolejności nastał czas na zabawę taneczną do której porwał wszystkich gości zespół muzyczny „Metrum”i doskonale bawił do późnych godzin nocnych.

Spotkanie było świetną okazją do zaprezentowania produktu lokalnego – lipnickiej lipiny, wszystkim znanej z dobroczynnych właściwości. Lipy nieodłącznie wiążą się z historią Lipnicy, stały się także natchnieniem lokalnych poetów.

 

Na Lipę

 

Kiedy Kochanowski swoją lipę chwalił

to w Lipnicy już wcześniej, jej walory znali

i nie tylko ze względu na pszczoły i miody

u nas są do tego wręcz inne powody;

 

Bo wśród wielu drzew w knieji – król –

„Łokietkiem” zwany –

raczył spocząć pod lipą,

przez wojów szukany –

– gdy w czas łowów zabłądził-

tak lipę docenił,

że nadał od jej drzewa – nazwę

naszej ziemi.

 

I przez wieki Lipnica na mapie istnieje,

a herb jej  przypomina starodawne dzieje,

gdzie lipa jest przebita mieczem Łokietkowym,

I świadczy o tym, że godną była, na królewskie łowy.

 

Faustyna Wieciech

 

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej jeszcze raz dziękuje wszystkim osobom, zespołom, instytucjom i organizacjom za zaangażowanie w rozwój kultury i wspieranie naszej jednostki w podejmowanych działaniach kultywujących lokalne dziedzictwo.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content