„(…) Na starym lipnickim cmentarzu,

W ciał i dusz zmarłych zasięgu,

Drzemie świątynia zrębowa

W dębowym prastarym kręgu.

Właśnie wśród dębów się chowa

Więźbą gotycką zwieńczona –

Bryła kościółka, modrzewiowa,

Zabytków lipnickich korona.

Dachy stromieją strzeliste,

Przyciesie zgniecione wiekiem,

Światło wnika świetliste

Do wnętrz pokrytych mrokiem (…)”

Cz. Anioł, „Modrzewiowa świątynia”

W niedzielne popołudnie, 9 lipca 2023 r., w klimatycznym otoczeniu drewnianej świątyni, zadumanych cmentarzy i szemrzącej Uszwicy odbył się patriotyczny koncert podczas Inauguracji Letniego Sezonu przy lipnickim Leonardzie.

Dla wspaniałej ;publiczności zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Bytomia, która jako orkiestra etatowa zaczęła funkcjonować 5 lutego 2002 roku. Skład zespołu stanowią żołnierze – muzycy, absolwenci byłego Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych krajowych i zagranicznych. Zespół współpracując z ośrodkami kultury na Śląsku, bierze udział w uroczystościach państwowych i wojskowych, dając pokazy musztr paradnych oraz koncertując. W trakcie istnienia, orkiestra prezentując wysoki poziom muzyczny odnosiła sukcesy na festiwalach i przeglądach. Orkiestra stacjonuje na terenie 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

W Lipnicy muzycy wystąpili z patriotycznym repertuarem, ale była też muzyka filmowa i rozrywkowa.  Koncert połączony był z upamiętnieniem wydarzeń 79. rocznicy odbicia przez żołnierzy Armii Krajowej więźniów politycznych oraz pacyfikacji Lipnicy. By oddać hołd wszystkim poległym w walce o wolność i niepodległość na kwaterze wojskowej nr 299 zostały w tym dniu złożone kwiaty i znicze.

Koncert został także zorganizowany z okazji 20-lecia wpisu lipnickiego Leonarda na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej. Świątynia, otwarta dla mieszkańców i gości, zapraszała do wstąpienia w jej progi i poznawania swoich tajemniczych detali, surowych wnętrz, zabytkowych polichromii i obrazów.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala, Proboszcz Parafii pw. Św. Andrzeja Ap. – Mariusz Jachymczak oraz Gminny Dom Kultury.

Wszystkim przybyłym dziękujemy za piękne spotkanie, które było zarówno niezwykłą muzyczną ucztą dla naszych dusz i uszu, jak również wymowną lekcją lokalnego patriotyzmu i historii.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content