Maj, jeden z najpiękniejszych miesięcy w kościele katolickim, który od niepamiętnych czasów poświęcony jest szczególnej postaci – Matce Bożej. Z Majową Królową wiąże się tzw. ,,majówka’’ czyli nabożeństwo, od wieków stanowiące nierozłączny element życia w wierze. Słynne ,,majówki ” – nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach na stałe wpisały się w krajobraz Polski.

Jeszcze dziś przejeżdżając w majowy wieczór przez Polskie wsie można usłyszeć śpiewane pieśni maryjne. Zwyczaj ten trwa dopiero od połowy XIX wieku. Podczas nabożeństw odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę ,,Pod Twoją Obronę”. W tym okresie wierni gromadzą się, by prośbami litanijnymi i śpiewem pieśni maryjnych oddać cześć Bożej Rodzicielce. Budząca się do życia przyroda dodaje nabożeństwom jeszcze większego uroku. Także u nas, na lipnickiej ziemi, kapliczki maryjne zdobią przydrożne łąki, miedze i pola. Jedna z nich jest szczególna…Do dnia dzisiejszego przy kapliczce za dworem Ledóchowskich, Gminny Dom Kultury wraz z Parafią św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, organizuje plenerową majówkę. Przybywają na nabożeństwo nie tylko mieszkańcy naszej gminy wraz z całymi rodzinami ale również goście z odległych miejsc. We wspólną modlitwę włączają się zespoły i grupy z terenu gminy, które w tradycyjnych regionalnych strojach odśpiewują pieśni ku czci Maryi.
Tegoroczna uroczystość odbędzie się 23 maja (niedziela) o godz.17.00. Zapraszamy wspólnie z zespołami: „Górzanie” z Lipnicy Górnej, „Raj” z Rajbrotu, „Razem” z Lipnicy Murowanej oraz Grupą Obrzędową i Strażacką Orkiestrą Dętą z Lipnicy Dolnej.   

maj2021 GDK Lipnica Murowana

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content